Faktura czy rachunek za najem
fot.pexels.com

Wynajem to z pewnością dochodowe zajęcie, jednak aby było zrobione w pełni legalnie i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, należy do tego usiąść i wszystko zaplanować. Nie tylko należy zacząć od inwestycji w nieruchomości, ale także i wyremontować mieszkanie, urządzić je, wycenić, stworzyć ogłoszenie, znaleźć lokatorów, podpisać umowę i rozliczyć podatek! Co będzie lepsze? Faktura czy rachunek za najem? Odpowiadamy! 

Faktura a rachunek za najem

Jeśli wynajmujesz lokal na biuro czy sklep od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą z pewnością otrzymasz od niej fakturę, w ten sposób potwierdza ci ona wykonanie czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zasada jest taka, że osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są płatnikami podatku VAT, nie wystawiają faktur, jednak w tym momencie powinieneś otrzymać rachunek, oczywiście, jeśli tego zażądasz. Zgodnie z ordynacją podatkową podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani, na żądanie kupującego lub usługobiorcy, wystawić rachunek, który potwierdzi sprzedaż lub wykonanie usługi.

Zgodnie z Ordynacją podatkową, rachunek musi zostać wystawiony w terminie nie późniejszym, niż 7 dni od dnia wykonania danej usługi lub wystawienia danego towaru. W przypadku w którym żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone PO wykonaniu danej usługi czy wystawieniu danego towaru, rachunek powinien zostać wystawiony w ciągu 7 dni od zgłoszenia żądania. Osoba, która wynajmuje lokal nie ma obowiązku wystawić tego rachunku, jeśli ty jako najemca zażądałeś go po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru. Oznacza to, że jeśli wynajmujesz lokal od stycznia i  prosisz o rachunek np. w maju, to druga osoba nie ma obowiązku ci go wystawiać. Warto też na koniec pamiętać, ze fakturę/rachunek na żądanie wystawia osoba prowadząca działalność nierejestrowaną w CEIDG.

Faktura czy rachunek za najem
fot.pexels.com

Co powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura?

  • imię i nazwisko lub nazwę firmy oraz adresy sprzedawcy i kupującego/wykonawcy i odbiorcy usługi;
  • datę wystawienia i kolejny numer rachunku;
  • określenie rodzaju i ilości towarów lub wykonywanych usług;
  • ceny jednostkowe;
  • ogólną sumę należności zapisaną liczbowo i słownie;

Do czego może ci się to przydać?

Oczywiście wynajem mieszkania jest inny od wynajęcia lokalu. Faktura czy rachunek za najem w przypadku w którym wziąłeś lokal np. pod sklep czy restaurację to istotna kwestia. Wtedy te koszta wliczasz sobie w miesięczne czy roczne „straty” jakie posiadasz w swojej firmie, jednak nie możesz sobie tak o stwierdzić, że jest to „2000 złotych miesięcznie”. Musi to być potwierdzone właśnie fakturą czy rachunkiem.

Podatek od wynajmu – jak rozliczyć?

W Polsce podatki odprowadza się za prowadzenie własnej firmy, pracę na etacie, freelancing czy nawet właśnie wynajem mieszkania. W końcu co miesiąc na twoje konto wpływa określona kwota, z której powinieneś się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Nie ma znaczenia czy mieszkanie jest twoje na własność czy odziedziczyłeś je w spadku czy spłacasz za nie kredyt do dnia dzisiejszego. Podatek i tak musisz rozliczyć. Jeśli wynajmujesz mieszkanie prywatnie, bez działalności gospodarczej, możesz skorzystać z dwóch sposobów opodatkowania: zasad ogólnych i ryczałtu.

Czym są zasady ogólne? Zasady ogólne to skala podatkowa. Obowiązują w niej dwa progi dochodowe, które można wyrazić w procentach – 17% lub 32%. Płacisz 17% jeśli w skali roku zarobisz łącznie do 85 528 zł. 32% płacisz, jeśli zarobisz więcej, ale te procenty liczą się tylko z nadwyżki tej kwoty.

Faktura czy rachunek za najem
fot.pexels.com

Czym jest ryczałt? Ryczałt to znacznie prostsza forma rozliczania najmu. Ma on jednak dwie wady – opodatkowujesz przychód (nie możesz odliczyć kosztów) i nie możesz korzystać z kwoty wolnej od podatku. Co to oznacza? Odprowadzasz podatek za każdy miesiąc najmu. Jeśli w styczniu najemca przeleje ci pieniądze na konto, w lutym musisz się z nich rozliczyć. Ile wynosi stawka ryczałtu?

  • 8,5%, jeśli Twoje przychody z najmu nie przekroczą kwoty 100 tys. zł rocznie,
  • 12,5%, jeżeli są wyższe niż 100 tys. zł rocznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here