Jak samodzielnie stworzyć stronę internetową
fot.pexels.com

Strona internetowa to świetna metoda promocji czy marketingu. Na niej możesz publikować treści związane z twoją branżą, informacje o usługach czy produktach, które posiadasz, a także i chwalić się np. przeprowadzonymi pracami remontowymi. Strona internetowa często powiązana jest także ze sklepem internetowym i wtedy prowadzisz niejako dwie „działalności” na raz. Tak naprawdę masz dwie opcje – zlecić to profesjonalistom lub zrobić to samodzielnie. 

Stworzenie strony internetowej samodzielnie to spora oszczędność, jednak jeśli będziesz to robić pierwszy raz, uzbrój się w cierpliwość. Wcale nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Z pewnością nie raz się zdenerwujesz, nie raz coś pójdzie nie tak, zdjęcia będą krzywo, tekst będzie dziwnie sformatowany czy menu nie będzie działać. To normalne, nie przejmuj się tym. W końcu masz prawo czegoś nie umieć, prawda? Postaramy się przeprowadzić cię przez cały proces, tak abyś wiedział co masz zrobić. Gotowy? No to zaczynajmy!

Od czego zacząć? Krok pierwszy – nazwa, domena i hosting

Tak naprawdę najważniejsza jest nazwa. Jeśli posiadasz już firmę, masz tę sprawę z głowy, bowiem nazwa twojej strony internetowej powinna być taka sama jak nazwa twojej firmy. Jeśli sama nazwa nic nie mówi, możesz po myślniku dodać frazę jak np. remonty. Jeśli nie masz pomysłu, zacznij od rozpisania sobie potencjalnych nazw i wybierz tą najlepszą.

Kolejny krok to zakup domeny i hostingu. Są to elementy, których nie przeskoczysz. Domena to oczywiście nazwa twojej strony, ale nie tylko „SBUD-remonty”, ale także i „.com” czy „.pl”. Hosting to niejako działka, na której stawiasz swój dom, czyli swoją firmę. Ile to kosztuje? Szczegóły rozpisaliśmy w kosztorysie stworzenia sklepu internetowego.  Zerknij tam po więcej informacji.

Jak samodzielnie stworzyć stronę internetową
fot.pexels.com

Darmowe kreatory stron internetowych. Krok drugi: zacznij tworzyć!

Jeśli jesteś mistrzem kodowania, z pewnością wiesz, jak się za to zabrać, jednak czy wtedy czytałbyś nasz poradnik? Darmowych kreatorów stron internetowych jest bardzo dużo. Wybraliśmy dla ciebie kilka wartych uwagi:

  • WIX
  • SITE123
  • WordPress
  • webnode
  • JIMDO
  • SimpleSite
  • Blogger

Te strony różnią się od siebie zaawansowaniem oraz zakresem edycji. Zrobienie prostej strony na jednym z tych kreatorów jest darmowe. Może jednak okazać się, że jeśli chcesz wprowadzić funkcję, która jest nieco bardziej „wyszukana” to konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty. Warto także zaznaczyć, że każda z tych stron, pozwoli ci na darmowy hosting i domenę, o ile twoja strona będzie miała końcówkę np. „.wix.com” czy „.blogspot.com”. Możesz z tego skorzystać, jednak nie będzie to wyglądać zbyt profesjonalnie.

Tworzenie strony internetowej. Krok trzeci: jak powinna wyglądać twoja strona?

Jak powinna wyglądać idealna strona? Przede wszystkim powinna być przejrzysta i prosta, tak aby czytelnik wiedział gdzie ma kliknąć, co ma zrobić, jeśli chce coś odnaleźć itp. Unikaj nadmiaru i przepychu. Im więcej tego dodasz, tym dłużej będzie się ładować twoja strona, a to w rezultacie może nawet odstraszyć użytkowników. Co umieścić na stronie? Przede wszystkim logo, a także i slogan, jeśli go posiadasz. Jeśli prowadzisz firmę remontową, dodaj tam zakładki takie jak „usługi”, „cennik”, „realizacje” itp. Jeśli ma to być blog możesz dodać kategorie tematyczne do artykułów czy tekstów, które będziesz tam publikować. U nas jest to np. „biznes”, „edukacja”, „finanse”, „logistyka”, marketing”, „narzędzia”, „praca”.

Jak samodzielnie stworzyć stronę internetową
fot.pexels.com

SEO, czyli pozycjonowanie strony internetowej

Teraz czas na promocję tej strony. Możliwości masz naprawdę sporo. Najpopularniejszą metodą marketingu stron internetowych jest copywriting, a właściwie teksty SEO, czyli pod pozycjonowanie strony internetowej. Polega to na pisaniu artykułów czy tekstów tak, aby wyświetlały się one wysoko w wyszukiwarce Google np. po wpisaniu frazy „remonty Gliwice”. Masz dwie opcje: nauczyć się tego samodzielnie i spróbować lub zatrudnić w tym celu copywritera. Wybór należy oczywiście do ciebie. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie tego zadania, daj sobie czas na udoskonalenie tych treści. Z pewnością z początku nie będą one, aż tak dobre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here