Praca logistyka
fot.pexels.com

Zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny logistyki stale rośnie, dlatego coraz więcej osób rozważa podjęcie tej ścieżki kariery. Wiele osób nie zdaje sobie, jednak sprawy z tego jak w rzeczywistości wygląda praca logistyka,  jakie są jego obowiązki ani jak znaleźć pracę w tym zawodzie.

Na czym polega praca logistyka?

Logistyk ma za zadanie planowanie, realizowanie i nadzorowanie przepływu materiałów i surowców między firmami, jednak jego obowiązki nie ograniczają się tylko do tego. Logistyk odpowiada również za m.in.:

  • pilnowanie, aby w magazynie nie zalegał towar,
  • pilnowanie, żeby miał miejsce stały przepływ surowców i dostaw,
  • prognozowanie popytu,
  • realizacje zamówień,
  • nadzorowanie składów magazynów,
  • dopilnowanie, aby miał miejsce sprawny przepływ informacji,
  • kontrolowanie transportu,
  • realizacje zamówień.
Praca logistyka
fot.pexels.com

Jak zostać logistykiem?

Logistykiem można zostać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ukończenie, trwającego cztery lata,  technikum logistyki, które zapewni ci tytuł technika logistyki i umożliwi znalezienia pracy w zawodzie.  Drugim sposobem jest ukończenie studiów logistycznych.  Studia logistyczne I stopnia trwają trzy i pół roku i zapewnią ci tytuł inżyniera, natomiast studia II stopnia trwają dodatkowe półtora roku i zagwarantują ci tytuł magistra. Wiele osób, które ukończyło technikum logistyczne decyduje się na pójście na studia w celu uzyskania specjalizacji i zwiększenia swojej szansy na zdobycie zatrudnienia w zawodzie. Możliwe specjalizacje to np.

  • Inżynieria systemów logistycznych,
  • logistyka handlu i dystrybucji,
  • Menedżer logistyki
  • Projektowanie procesów logistycznych
  • Menedżer sprzedaży
  • Zarządzanie przedsiębiorstwem transportowo-spedycyjnym.

Jak wygląda praca logistyka?

Praca logistyka jest trudna i wymaga dużej odpowiedzialności. Logistyk ma wiele obowiązków i musi posiadać umiejętność planowania i rozwiązywania problemów. Zawód logistyka wymaga szerokiej wiedzy z dziedziny logiki, marketingu, transportu, ekonomii oraz prawa przewozowego i gospodarczego. W niektórych przypadkach logistycy odpowiedzialni są również za kontakt z klientami. Co więcej, praca ta wymaga spędzania wielu godzin przed ekranem komputera w dużym skupieniu, aby móc dopilnować, że transport surowców przebiega zgodnie z planem, dlatego nie jest ona odpowiednia dla osób, którym zależy na dużej aktywności fizycznej.

Czy zawód logistyka jest dla mnie?

W tym zawodzie najlepiej sprawdzą się osoby o umysłach ścisłych, które posiadają zarówno umiejętności informatyczne, jak i wiedzę na temat finansów i rozwiązywania problemów oraz nie mają problemu z kontaktami międzyludzkimi. Jest to praca dla osób ambitnych, które nie boją się wyzwań, chcą stale się rozwijać, myślą kreatywnie i nie boją się stawać przed nowymi przeszkodami.

Praca logistyka
fot.pexels.com

Czy warto zostać logistykiem? 

Zapotrzebowanie na logistyków stale rośnie, dlatego wybranie tego zawodu gwarantuje znalezienie stabilnego zatrudnienia oraz dobre zarobki. Co więcej, logistykiem można zostać również po ukończeniu technikum co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcę iść na studia i wolałyby jak najszybciej rozpocząć pracę. Jest to jednak zawód bardzo wymagający i nie jest on odpowiedni dla każdego.

Ile zarabia logistyk?

Według strony wynagrodzenia.pl średnia pensja logistyka w Polsce wynosi średnio 4800 PLN brutto. 25% logistyków zarabia poniżej 4000 PLN, a 25% powyżej 5840 PLN brutto. Oczywiście zarobki zależą od wielu czynników np. od wykształcenia, specjalizacji, doświadczenia, miejsca zatrudnienia, czy nawet miejsca zamieszkania, dlatego pensje logistyków są bardzo zróżnicowane. Logistyk ma szerokie możliwości co do wyboru miejsca zatrudnienia, które znajdzie np. w firmach transportowych, firmach komunikacyjnych oraz centrach usług logistycznych. Osoba, która ukończyła studia lub technikum na kierunku logistycznym może liczyć również na zatrudnienie poza branżą np. jako kierownik magazynu, czy spedytor. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here