fot.pexels.com

Zmęczenie w pracy wpływa na twoją efektywność. Im bardziej jesteś zmęczony, tym większa szansa, że nie wyrobisz się z zadaniami, które tobie powierzono, nie uda ci się dopełnić terminów. Jest znacznie większa szansa na to, że popełnisz błąd czy nawet kilka błędów. Mówiąc krótko i wprost – nie da się w ten sposób pracować. Jak temu zaradzić? Jak uporać się ze zmęczeniem w pracy? Podpowiadamy! 

Jak uporać się ze zmęczeniem w pracy? Dobrze się wyśpij!

Nie ma nic lepszego na zmęczenie niż sen. Jeśli powodem twojego ciągłego zmęczenia w pracy jest brak snu czy zbyt krótki sen, zacznij od zmiany tego nawyku. Nie siedź do późna poprzedniego dnia. Nic nie stanie się, jeśli nie pójdziesz na tę imprezę czy na ten wypad ze znajomymi do kawiarni. Zostaw sobie to na dni, kiedy masz na drugi dzień wolne czy na weekend. W ciągu tygodnia postaraj się położyć na tyle wcześnie, abyś spokojnie mógł przespać od 6 o 8 godzin. Jeśli 6 godzin snu ci nie wystarcza, śpij 8. Zasada jest prosta.

Jak uporać się ze zmęczeniem w pracy? Płyny dodające energii

Warto także zadbać o odpowiednie napoje. Oczywiście energetyk raz na jakiś czas to nie koniec świata, jednak nie traktuj tego jako metoda na „obudzenie się”. Szybko wpadniesz w nałóg, z którego ciężko będzie ci wybrnąć. Jeśli pijesz kawę, pij ją z rana po obudzeniu, do śniadania, tak jak lubisz. W ciągu dnia nie stroń od wody, pij jej sporo. Do wody dodaj sobie sok z cytryny. Świetnie sprawdzą się także koktajle owocowe, możesz do nich także dodać matchę. Jeśli lubisz herbaty – spróbuj Yerba Mate. Postawi cię na nogi równie dobrze co kawa, a jest znacznie zdrowsza.

Jak uporać się ze zmęczeniem w pracy
fot.pexels.com

Jak uporać się ze zmęczeniem w pracy? Rano szybki prysznic, wieczorem długa kąpiel.

Mogłoby się wydawać, że to jak się kąpiemy czy myjemy nie ma aż tak dużego znacznie, jednak nic bardziej mylnego. Rano zrób sobie szybki prysznic, z pewnością postawi cię on na nogi i wcale nie musisz używać lodowatej wody. Wieczorem, jeśli możesz i chcesz, nalej sobie wody do wanny, zrelaksuj się pod prysznicem, spędź tam dłuższą chwilę. To zrelaksuje cię i wprowadzi w odpowiedni nastrój, idealny na to, aby pójść spać o odpowiedniej godzinie.

Jak uporać się ze zmęczeniem w pracy? Odpowiednia dieta

Dieta ma ogromny wpływ na to jak się czujemy. Jeśli do twojego ciała trafiają wyłącznie energetyki, coca-cola czy inne napoje słodzone, a na dodatek jesz frytki, hamburgery, pizzę i ciężkostrawne potrawy, nie oczekuj od swojego organizmu, że będzie się czuł niesamowicie. Z pewnością wiesz, że makaron w sosie serowym z dodatkową porcją sera jest świetny i pyszny, jednak po zjedzeniu go, masz ogromne poczucie ciężkości i najchętniej uciąłbyś sobie drzemkę. Zmień ser np. na szpinak, dodaj do tego kurczaka i całość polej „sosem”, czyli oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Zmianę zauważysz niemal natychmiastowo.

Jak uporać się ze zmęczeniem w pracy? Nie bój się sportu!

Na ten temat przeprowadzono wiele badań i wszystkie mówią jasno – ruch daje ci energię. Choć brzmi to dość radykalnie, w końcu po treningu mamy dość, leżymy na podłodze, próbujemy złapać oddech, a leje się z nas jak z kranu to faktycznie, wysiłek fizyczny, najlepiej z rana, wprawi nas w dobry nastrój i nada nam energię na resztę dnia. To naprawdę działa.

Jak uporać się ze zmęczeniem w pracy
fot.pexels.com

Jak uporać się ze zmęczeniem w pracy? Podsumowanie

Także plan działania jest następujący:

  1. Po pracy zrelaksuj się i nie myśl już o obowiązkach zawodowych.
  2. Weź długą ciepłą kąpiel.
  3. Połóż się spać odpowiednio wcześnie. Wyłącz internet w telefonie, zostaw tylko budzik.
  4. Wstań rano.
  5. Napij się wody. Zrób ewentualnie kawę/herbatę/Yerbę do śniadania.
  6. Poćwicz!
  7. Weź szybki prysznic.
  8. Udaj się do pracy.
  9. W pracy nie zapominaj o nawodnieniu!
  10. Wróć do domu.

Teraz czas to wszystko powtarzać, aż do skutku. Oczywiście w twoim życiu zdarzyć się mogą dni, kiedy coś ci wypadnie, nie wyśpisz się, bo sąsiad zrobił imprezę czy za oknem jakiś pies ujadał to normalne. Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, a nadal czujesz zmęczenie – zacznij od wykonania sobie kompleksowych badan. Może nie chodzi o godziny snu, a po prostu jesteś na coś chory. Możliwości jest sporo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here