Transport lotniczy
fot.unsplash.com

Najbardziej innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie transportu, jednocześnie wymagające największych nakładów energii, pracy doświadczenia, paliwa czy też doświadczenia. Nie można pominąć także faktu, że najwięcej trudu wkłada się właśnie w szkolenie kadry pracującej w tej niszy transportowej. Jest to również odnoga transportu które jest w stanie wygenerować niewspółmierne koszty w porównaniu z Transportem lądowym wykonywanym ciężarówkami oraz transportem wodnym morskim lub śródlądowym wykonywanym łodziami, barkami czy statkami. Ale czy sam fakt tego, że koszta są ogromne, sprawia, że całe przedsięwzięcie związane z transportem powietrznym jest nieopłacalne? Po rzuceniu okiem na zestawienie wad i zalet tego rodzaju transportu wszystko stanie się jasne 

Początki transportu powietrznego na świecie

Już w świecie starożytnym słyszano o śmiałkach którzy chcieli podbić przestworza i upodobnić się do stworzeń latających. Ludzkie pragnienie wzbicia się w przestworza było ogromne a mówi już o tym choćby mit o Dedalu i Ikarze. Starszy z mężczyzn Dedal był wszechstronnym  architektem oraz wynalazcą skomplikowanych mechanizmów. Pomysłowy Dedal sporządził dla siebie i swego syna Ikara skrzydła z piór, które przymocował woskiem do ramion. Na nieszczęście obu duma i nieroztropność młodszego z mężczyzn Ikara zakończyła się dla obydwu tragiczną śmiercią

Średniowieczne a raczej renesansowe próby skonstruowania maszyny latającej to wiek pietnasty w którym to genialny artysta Leonardo da Vinci podejmuję próbę czy nawet można by rzec rozpoczyna dialog z powszechnie znanym prawem ciążenia. Pomimo wielu lat wysiłku i ciężkiej pracy oraz wnikliwych badań również i on nie podołał w skonstruowaniu maszyny, którą można by mianować jako latająca. Opracował jedynie pierwsze projekty statków latających: balonów cieplnych, skrzydłowca, śmigłowca i spadochronu.

Transport lotniczy
fot.unsplash.com

Współczesny okres lotnictwa zaczął się w roku osiemdziesiątym trzecim osiemnastego wieku to właśnie wtedy o dokładnie dwudziestego pierwszego listopada, został udokumentowany pierwszy lot człowieka lub raczej pierwsze jego wzbicie się w powietrze. Odpowiedzialni byli za to bracia Montgolfier a ich wynalazek zadziałał dzięki ich znajomości podstawowych już dzisiaj praw fizyki. Balon którym wyżej wymienieni bracia unieśli się ponad horyzont wzrokowy a także myślowy ówczesnych ludzi, wypełniony był gorącym powietrzem dlatego w ogóle był w stanie wzbić się w powietrze. Ciepłe powietrze we wnętrzu balona było lżejsze, czyli miało mniejszą gęstość od zimnego powietrza na zewnątrz co powodowało wypieranie powietrza ciepłego ku górze a wraz z nim balonu w którym lecieli bracia Montgolfier.

Transport powietrzny dziś

Transport lotniczy współcześnie wciąż zyskuje na popularności. Wynika to w dużej mierze ze wzrastającej wciąż światowej koniunktury gospodarczej. Przyczynia się do tego także, stale rozwijająca się oraz modernizowana infrastruktura lotnisk, a także globalny wzrost popularności zakupów internetowych.

Transport lotniczy
fot.unsplash.com

Transport lotniczy jest obecnie najdroższą ale i najszybszą opcją jeżeli mowa o usługach transportowych. Zatem z powodów ekonomicznych specyfika towarów transportowanych przez środki lotnicze różni się znacząco od tych z odnogi transportu morskiego czy lądowego. Poprzez terminale lotnicze transportuje się głównie, towary dużej wartości ponieważ szansa na rabunek na wysokości dziesięciu tysięcy metrów jest niemalże zerowa, to jest to opcja o wiele bezpieczniejsza niż wykorzystanie do tego zadania statku lub samochodu towarowego. Towary łatwo psujące się też znajdą miejsce dla siebie w transporcie powietrznym ze względu na krótki czas którym dysponuje się zanim owe towary ulegną zniszczeniu z powodu krótkiej daty przydatności do użycia. Ważnym elementem warunkującym to czy ładunek nada się  do transportu śmigłowcem lub samolotem jest także waga i rozmiar danego artykułu. Mimo że współczesne samoloty transportowe, w zależności od typu, mogą unieść od 40 do 250 ton ładunku to koszt wysłania paczki z powodu ograniczeń z miejscem przelicznik masy do objętości ładunku w transporcie lotniczym  wynosi 1 CBM (metr sześcienny) = 167 kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here