Magazyny automatyczne
fot.unsplash.com

Dla przeciętnie myślącego kowalskiego magazyn przemysłowy to miejsce składowania dóbr wszelakich. Miejsce pełne wielkich regałów lecz nie wyższych niż maksymalna wysokość na jaką jest w stanie podnieść widły wózka widłowego jego operator. Pełne pracowników fizycznych którzy niczym trybiki wielkiej maszyny napędzają ogromną logistyczną machinę magazynu.

Rzecz jasna nie może też zabraknąć paleciaków z pomocą których nawet osoba o nie najlepszej tężyźnie fizycznej jest w stanie transportować nawet kilkutonowe ciężary w płaszczyźnie poziomej, co więcej elektryczne paleciaki umożliwiają nawet poruszanie się w płaszczyźnie pionowej, jednakże nie za pomocą siły samych mięśni a także, skomplikowanych układów hydraulicznych.

Oczywiście na magazynie nie może także zabraknąć wózków widłowych zarówno tych prostych jak i poprzecznych, które wykwalifikowana kadra użytkuję do transportu towarów i dóbr we wszystkich płaszczyznach, a całe to przedsięwzięcie napędzane jest siła silnika napędzanego gazem z butli gazowej lub prądem akumulatorów. Czy jednak na pewno magazynierstwo i cały przemysł logistyczny skazany jest na tego typu rozwiązania? Otóż dzisiejsza technologia wychodzi nam naprzeciw z rozwiązaniami które modernizują magazyny przemysłowe do tego stopnia, że przeżytkiem staje się zatrudnianie całej armii osób jeżdżących wózkami widłowymi.

Magazyny automatyczne
fot.unsplash.com

Zautomatyzowane magazyny przemysłowe. Dlaczego to taki przełom?

Możemy śmiało rozwiązania prezentowane poniżej, ponieważ wprowadzenie ich redukuje liczbę pracowników zatrudnianych na stanowisko tak zwanych wózkowych do kompletnego minimum. Tym sposobem zmniejszymy także do minimum ryzyko pomylenia materiału przewożonego czy ładowanego przez wózkowego do minimum. Nie wspominając o sytuacjach kiedy to wózkowy zniszczy dany karton, produkt czy nawet całą paletę z produktami przygotowanymi do wysyłki lub na sprzedaż. Rzecz jasna nie spotkamy się też z sytuacją kiedy zautomatyzowana układnica magazynowa przychodzi do pracy nietrzeźwa bądź pod wpływem alkoholu lub innych środków obniżających produktywność pracownika.

Kolejnym argumentem przemawiającym za korzystaniem z rozwiązań zautomatyzowanych jest to, że do ich eksploatacji i wykorzystania potrzebujemy jedynie zespołu wyszkolonych mechaników elektryków i automatyków, którzy zajmą się konserwacją i naprawami urządzenia. Ludzie ci nie będą zatem potrzebni na magazynie produkcyjnym przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Zapotrzebowanie na ich prace występować będzie tylko w razie awarii bądź prac konserwatywno-remontowych.

Następnym argumentem który powinien udowodnić wszystkim niezdecydowanym jaką wyższość prezentuje zautomatyzowany magazyn przemysłowy w porównaniu do swojego tradycyjnego odpowiednika, jest to, że jest on dużo bardziej wydajny. Nie sposób wycenić nawet metr kwadratowy miejsca na magazynie gdzie każdy metr luzu to możliwość postawienia kolejnego regału, kolejny regał to więcej towaru który można przechowywać jednocześnie na magazynie co z kolei oznacza większą wartość takiego magazynu na rynku. To wszystko przełoży się na zyski dla danego przedsiębiorstwa. Niewątpliwym jest także to, że w zautomatyzowanym magazynie miejsca na towar będzie o niebo więcej, ponieważ oszczędzamy na przestrzeni wymaganej dla bezpiecznej i efektywnej pracy osób fizycznie znajdujących się na magazynie.

Magazyny automatyczne
fot.unsplash.com

Czym jest magazyn przemysłowy zautomatyzowany?

Współczesne czasy to czasy w których stawia się przede wszystkim na wykorzystanie najnowszych rozwiązań technologicznych oraz integracji pracy ludzi i maszyn w celu jak najefektywniejszej realizacji założonych zadań i osiągnięcia zysku. Taki model pracy na tle magazynów tradycyjnych może zapewnić tylko zautomatyzowany magazyn przemysłowy. Lecz czym właściwie jest taki magazyn.

Magazyn automatyczny to typ obiektu składowania, w którym przebieg procesów logistycznych – przyjęcia, magazynowanie, kompletacja, wysyłka – został zoptymalizowany poprzez zastosowanie automatycznie sterowanych urządzeń mechanicznych i systemu zarządzania magazynem WMS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here