fot.unsplash.com

Jesteś początkującym biznesmenem? Może dopiero zatrudniasz pierwszych pracowników i kompletnie nie wiesz, jak ugryźć temat wynagrodzenia? Rozumiemy to w pełni, to nie prosta sprawa. W końcu ty nie chcesz kazać komuś pracować za psie pieniądze, a z drugiej strony nie chcesz też nagle zarabiać strasznie mniej niż wcześniej. Właśnie dlatego podpowiadamy ci – jak określić pensję dla pracownika i jak ją wyliczyć?

Zarobki na danym stanowisku

Jeśli tworzysz w swojej firmie dodatkowe stanowiska czy stanowiska, których wcześniej nie było, weź pod uwagę zakres obowiązków, zadań, a także średnie wynagrodzenie w tym zawodzie czy stanowisku. Wtedy znacznie łatwiej będzie ci określić, ile dana osoba powinna zarabiać. Wystarczy, że wpiszesz w Google np. frazę „specjalista ds. social media zarobki” i klikniesz raport. My polecamy stronę Wynagrodzenia.pl. Innym sposobem jest zerknięcie na stronę Zawody.pl, gdzie również masz te informacje opisane.

Co wchodzi w skład wynagrodzenia?

Ustaliłeś już ile mniej więcej osoba na danym stanowisku powinna zarabiać, ale co dalej. Należy pamiętać, że w skład wynagrodzenia brutto wchodzą premie, dodatki, wynagrodzenie za nadgodziny, L4, ekwiwalent za urlop. Od całości musisz odprowadzić składki ZUS. Nie wszystkie dodatki do pensji podlegają bowiem obowiązkowi oskładkowania. Z  obowiązku tego zwolnione są między innymi:

  • odprawy rentowe i emerytalne,
  • diety i zwrot kosztów podróży służbowej,
  • nagrody jubileuszowe,
  • świadczenia przyznane przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
  • odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy.
Jak wyliczyć pensję dla pracownika
fot.unsplash.com

Jakie składki są potrącane podczas wyliczania wynagrodzenia?

No właśnie, co z tymi składkami ZUS. Kwota netto wynagrodzenia to inaczej kwota „na rękę”, czyli tyle, ile pracownik dostanie co miesiąc na swoje konto. Aby ustalić wynagrodzenie netto (do wypłaty), jak wspomniano powyżej, należy odjąć od przychodu pracownika odpowiednie wartości składek na ubezpieczenia społeczne. Jak wyglądają te koszta?

  • Składka na ubezpieczenie emerytalne – 19,52% to stopa procentowa, 9,76% pokrywa pracownik, 9,76% pokrywa pracodawca
  • Składka na ubezpieczenie rentowe – 8,00% to stopa procentowa, 1,5% pokrywa pracownik, 6,5% pokrywa pracodawca
  • Składka na ubezpieczenie chorobowe – 2,45% to stopa procentowa, 2,45% pokrywa pracownik
  • Składka na ubezpieczenie wypadkowe – 1,67% to stopa procentowa, 1,67% pokrywa pracodawca

Jeśli wciąż jest to dla ciebie niezrozumiałe, skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń. Podajesz wam kwotę (brutto lub netto), zaznaczasz czy pracownik jest zwolniony z PIT, zaznaczasz koszty uzyskanych przychodów (zwykłe, podwyższone), ulgę podatkową (pojedyncza, podwójna, brak), Fundusz Pracy, FGŚP i stawkę wypadkową (np. 1,67%) i kalkulator wyliczy ci wszystkie kwoty.

Zaliczka na podatek dochodowy

Ostatnim krokiem przy ustalaniu wynagrodzenia netto jest odjęcie od płacy brutto podatku dochodowego. Jak to zrobić? Od przychodu pracownika należy odjąć składki na ubezpieczenia społeczne i koszty uzyskania przychodów. Rodzaj zastosowanych kosztów jest zależny od miejsca zamieszkania pracownika, jeśli mieszka i pracuje on w tym samym mieście jest to 250 złotych, a jeśli dojeżdża to jest to 300 złotych.

Po odjęciu od wynagrodzenia brutto składek oraz kosztów uzyskania przychodów należy dokonać właściwych obliczeń – przemnożyć uzyskaną podstawę przez określoną stawkę podatkową, która wynosi 17 lub 32% i odjąć od otrzymanej wartości kwotę wolną od podatku. Wyliczony w ten sposób podatek powinien zostać dodatkowo pomniejszony o składkę na ubezpieczenie zdrowotne, lecz tylko w wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki. Po tym pomniejszeniu otrzymuje się należną zaliczkę na podatek dochodowy.

Jak wyliczyć pensję dla pracownika
fot.unsplash.com

Czy potrącenie tych składek jest potrzebne?

Z pewnością zastanawiasz się, czy potrącanie tych wszystkich składek jest potrzebne. Otóż tak. Mimo tego, że składki i podatki zabierają dużą część wynagrodzenia i jest to duża strata dla pracownika, powinien on patrzeć na to z nieco innej perspektywy. Jest to wykonane przez pracodawcę, nie trzeba martwić się, że coś się źle obliczyło czy wykonało zły przelew, a później ponosi się za to odpowiedzialność. Nie musisz się martwić, gdy złamiesz nogę, będziesz miał wypadek czy będziesz po prostu chciał iść do lekarza. Otrzymujesz świadczenie w razie niezdolności do pracy oraz masz zapewnione środki w okresie osiągnięcia wieku emerytalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here