zarobek na wynajmie
fot.unsplash.com

Coraz więcej osób wchodzi w rynek nieruchomości szukając prostego i szybkiego sposobu na zarobek. Wynajęcie mieszkania lokatorom ma sporo plusów i minusów, jednak nie warto w to wchodzić bez żadnych istotnych informacji z branży. Na co uważać? Jak się do tego wszystkiego przygotować? Co musisz wiedzieć, aby odnieść sukces i zacząć zarabiać? Przedstawimy ci wszystkie istotne szczegóły!

Kupno mieszkania pod wynajem

Zacznijmy od najważniejszego – aby coś wynająć, musisz to posiadać. Tyczy się to nie tylko nieruchomości, ale i sprzętów, placu, pola itp. Jeśli masz mieszkanie własnościowe i dziedziczysz po rodzicach, cioci czy babci, drugie, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Wystarczy je wyremontować pod wynajem i gotowe. Nie każdy jednak ma tak łatwo. Często bierzemy kredyt czy kupujemy mieszkanie pod wynajem za gotówkę. Jeśli kupujesz mieszkanie za gotówkę, masz nieco łatwiej. W momencie w którym bierzesz kredyt, musisz wziąć to pod uwagę przy wycenie mieszkania na wynajem.

Idealny scenariusz to ten, gdzie lokatorzy spłacają miesięczną ratę kredytu + czynsz + rachunki + coś zostaje dla ciebie. Szybko jednak może okazać się, że ta kwota jest naprawdę wysoka i ciężko będzie ci znaleźć kogoś chętnego na wynajem, zwłaszcza jeśli standard mieszkania, lokalizacja i metraż, nie idzie w parze z ceną, którą przyjdzie lokatorom zapłacić. Dlatego zawsze przemyśl dokładnie branie kredytu pod wynajem.

zarobek na wynajmie
fot.unsplash.com

Remont mieszkania pod wynajem – co należy zapewnić lokatorom?

Mieszkania często remontuje się właśnie pod wynajem. Wtedy zwracamy mniejszą uwagę na dodatki czy kolory, a większą na funkcjonalność. Musisz jednak wiedzieć, że im wyższy standard oferujesz, tym większą cenę możesz ustalić. Mieszkanie na wynajem za 2 500 złotych miesięcznie, które nie widziało remontu od lat, a w środku znajdują się kredensy z czasów PRLu to raczej nie strzał w dziesiątkę. Chyba że w stolicy. Tam pewnie to i tak się uda. Poza standardem mieszkania istotna jest także bowiem lokalizacja.

Jak więc wyremontować mieszkanie pod wynajem? Cóż najlepiej jest postawić na prostotę, jasne kolory i nie za dużą ilość mebli. Zakup łóżko, kanapę, stolik pod telewizor, dużą szafę i jedną lub dwie mniejsze komody. Pozostaw trochę wolnej przestrzeni dla lokatorów. W końcu każdy z nich ma inną ilość „gratów”. W kuchni czy łazience również postaw na prostotę i jasne kolory. Nie kupuj najtańszych, rozpadających się już sprzętów, chyba że liczysz się z tym, że za kilka miesięcy lokatorzy zadzwonią informując o usterce. Możesz także zrezygnować z lodówki czy pralki i pozostawić ten aspekt lokatorom, jednak cena musi wtedy być niższa.

Zawsze podpisuj umowę

W sieci krąży wiele historii niczym z horroru o lokatorach, którzy nie płacą i nie chcą opuścić mieszkania, dlatego zawsze podpisuj odpowiednią umowę. Wzór możesz pobrać z internetu, jednak warto z tą umową udać się do prawnika czy notariusza i upewnić się, że wszystko jest zgodne z prawem i w 100% legalne. Możesz także zdecydować się na podpisanie umowy na wynajem okazjonalny. To jednak musi zostać podpisane w obecności notariusza, co oczywiście kosztuje.

Z góry ustal, na co zgadzasz się przy wynajmie, a na co nie. Najlepiej, abyś zawarł to już w ogłoszeniu. Nie chcesz w lokalu zwierząt ani dzieci? Napisz o tym! Zaoszczędzisz zarówno swój czas, jak i osób po drugiej stronie ekranu. Zgadzasz się na zwierzęta, a dzieci to nie problem? Również o tym napisz! Wbrew pozorom to naprawdę ważny aspekt. Oczywiście dzieci czy zwierzęta niszczą, zatem warto ustalić odpowiednią kaucję i podpisać umowę w której zawarta będzie informacja, że wszystkie zniszczenia spowodowane przez psiaka czy rozbrykanego bobasa, pokrywają lokatorzy.

zarobek na wynajmie
fot.unsplash.com

Co z kaucją? Jaka kaucja jest odpowiednia za mieszkanie?

No właśnie – co z kaucją? Pozostając w temacie dzieci czy zwierząt. Często właściciele w obawie przed swoim mieszkaniem, ustalają kaucję sięgającą nawet 4 000 czy 5 000 złotych. Jest to jednak zdecydowanie za dużo i znalezienie lokatora, który ma tyle pieniędzy do „zamrożenia” okazać się może niemożliwe. Kaucja zazwyczaj powinna wynosić 1 czynsz + rachunki. Ma to zabezpieczyć cię, jako właściciela, w przypadku gdyby osoby uciekły czy wyprowadziły się, a mieszkanie stałoby puste przez miesiąc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here