Jak urządzić biuro
fot.unsplash.com

Urządzenie biura to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza jeśli twoje imie to nie Dorota, a nazwisko to nie Szelągowska. Wygląd to jedno, a funkcjonalność to zupełnie inny aspekt. Te dwie rzeczy trzeba ze sobą połączyć, tak aby całość była wygodna zarówno dla ciebie, jak i dla twoich pracowników czy osób odwiedzających twoją firmę. Jak tego dokonać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy i udzielamy cennych wskazówek! 

Zastanów się, z czym masz do czynienia, czyli jak zaplanować strefy w biurze

Biuro nie zawsze będzie takie same. Musisz zastanowić się, co chcesz osiągnąć, nad czym pracuje twoja firma, czym sie zajmuje, ilu masz pracowników i jakich masz tych pracowników. Częstym rozwiązaniem w dużych firmach czy korporacjach jest tzw. open space, czyli jedno bardzo duże pomieszczenie i wiele stanowisk pracy. Oczywiście tutaj nie można liczyć na żadną prywatność, jednak mając pod sobą kilkadziesiąt czy nawet kilkaset pracowników, ciężko, aby każdy z nich miał swój własny kącik i biurko. Jeśli prowadzisz małą firmę i masz pod sobą kilka czy kilkanaście pracowników, możesz każdemu z nich dać własne biurko, z pewnością będą ci za to wdzięczni.

Jak urządzić biuro
fot.unsplash.com

Kolejny aspekt to oczywiście inne pomieszczenia, jak twoje biuro, biuro kard, menadżerów, łazienki, kuchnie, stołówki itp. Tu już wiele zależy od rozmiarów twojego biura, a także tego, jakie masz możliwości finansowe, jeśli chodzi o adaptacje przestrzeni pod siebie. Musisz się także zastanowić co jest ci tak naprawdę potrzebne i na czym ci zależy najbardziej.

Jakie wybrać kolory? Gdzie kupić meble i jakie powinny to być meble?

W biurze najlepiej postawić na jasne, stonowane kolory. Możesz wykorzystać np. kolorowe dodatki, ale ściany, meble czy podłogi raczej pozostaw w stonowanych barwach. Unikaj czerwonych czy zielonych ścian, te kolory prędzej zirytują twoich pracowników, niż ucieszą. Biurka w miarę możliwości powinny być duże, aby poza komputerem, klawiaturą, monitorem czy laptopem, pomieściły także kubek z kawą czy notes i długopis. Nie zapomnij o wygodnych, najlepiej obrotowych krzesłach. W końcu siedzenie kilka godzin na niewygodnym krześle nie należy do najprzyjemniejszych czynności.

Na ścianach możesz powiesić fajne plakaty nawiązujące do twojej firmy, działalności czy takie z ciekawymi i motywującymi cytatami. Nie zapomnij o roślinkach. Nie istnieje biuro bez roślinności. Im więcej kwiatów, tym lepiej. Im większe okazy, tym lepiej. W biurach idealnie sprawdzają sie Monstery, Zamiokulkasy, Skrzydłokwiaty, Zielistki, Figowce Benjamińskie, Palmy koralowe czy Paprotki. Działają one nie tylko jako fajny dodatek do wnętrza, ale także i oczyszczają powietrze.

Jeśli masz możliwość – stwórz strefę relaksu

Oczywiście nie w każdym biurze jest na tyle miejsca, aby stworzyć coś takiego. Jeśli jednak możesz sobie na to pozwolić, nie zapomnij jednego pomieszczenia czy wolnego kąta przeznaczyć na strefę relaksu. Nie potrzebujesz tam wiele. Wystarczy wygodna kanapa i np. regał z książkami. Każdy pracownik zasługuje na przerwę. Jedni spędzają ją nad kawą, inni z papierosem, a jeszcze inni, relaksując się na wygodnej kanapie. Oczywiście, jeśli masz taką opcję, możesz zainwestować także w telewizor. Zdarzają się biura, gdzie oprócz telewizora masz nawet konsolę do gier, ale to raczej występuje w dużych korporacjach, które np. zajmują się tworzeniem gier, niż w biurach zajmujących się background screeningiem.

Jak urządzić biuro
fot.unsplash.com

To, na ile sobie pozwolisz zależy już tylko od ciebie. Wygląd biura ma jednak bardzo duże znaczenie, zarówno dla twoich pracowników, jak i dla innych osób, które do niego przychodzą, aby np. omówić z tobą współpracę czy nawiązać jakieś porozumienie biznesowe. Na pewno nie chcesz zostać zapamiętany, jako ta osoba „z brzydkim biurem”. Pamiętaj, że wiele ciekawych opcji możesz uzyskać korzystając np. z OLX. Odkupienie mebli to często sprawy groszowe. Jeśli twoja firma zajmuje się czymś konkretnym, możesz dopasować wygląd biura pod to i np. zamiast stawiać na klasykę, postawić na meble Vintage. Wybór należy do ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here