Jak szybko wynająć mieszkanie
fot.unsplash.com

Posiadasz mieszkanie, które chciałbyś wynająć i zastanawiasz się jak to wszystko ugryźć? Od czego zacząć? Co jest istotne? Jak szybko wynająć mieszkanie i to najlepiej dobrym, uczciwym lokatorom, którzy będą chcieli mieszkać tam kilka dobrych lat? Może warto zainwestować w pośrednika czy agenta nieruchomości? Czy raczej ten krok jest zbędny? Mamy dla ciebie wiele wskazówek, które ułatwią ci cały ten proces. Z nami pójdzie ci znacznie łatwiej! Gotowy? No to zaczynajmy! 

Zacznij od wyceny, czyli cena adekwatna do standardu i lokalizacji

Jeśli posiadasz małą kawalerkę na obrzeżach miasta, nie dawaj ceny jak za duży apartament w samym centrum z widokiem na Pałac Kultury. Takie ogłoszenie będzie wisieć naprawdę sporo, a szansa, że ktoś się skusi jest albo zerowa albo bardzo niewielka. Wyceń swoje mieszkanie w odpowiedni sposób. Nie chodzi tutaj tylko o twój zysk. W końcu będzie on zerowy, jeśli nie będzie chętnych na twoje mieszkanie, prawda? Jeśli masz problem z samodzielnym wycenieniem mieszkania możesz skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, jednak oczywiście, za taką usługę należy zapłacić. W końcu nie wykonuje on pracy za darmo.

Zrób odpowiednie zdjęcia mieszkania

Niezależnie od tego czy remontowałeś mieszkanie pod wynajem czy nie, zadbaj o zrobienie odpowiednich zdjęć, najlepiej dobrej jakości. Zdjęcia rób w dzień, przy odpowiednim świetle. Uprzątnij wszystko, co konieczne. Nie fotografuj mieszkania ze śmieciami na widoku czy porozwalanymi ubraniami na łóżku czy krześle. Oczywiście bałagan jest normalny, ale na ogłoszeniu nie wygląda on zbyt estetycznie. Zrób zdjęcia całego mieszkania. Możesz dodatkowo je opisać w rogu np. „salon”, „łazienka”, „sypialnia” itp. Jeśli masz możliwość, wrzuć także plan mieszkania, aby potencjalny lokator wiedział, na co musi się przygotować i jak to wszystko wygląda. Często po samych zdjęciach ciężko wyobrazić sobie metraż czy układ mieszkania.

Jak szybko wynająć mieszkanie
fot.unsplash.com

Zadbaj o wszystkie istotne informacje w ogłoszeniu

Najważniejszy aspekt to ogłoszenie z mieszkaniem. Zadbaj o to, aby zawierało ono wszystkie odpowiednie informacje. Ogłoszenie możesz wystawić na portalach takich jak np. OLX, otodom, gratka.pl, Facebook (zarówno Facebook Marketplace, jak i grupy na Facebooku). Co powinno zawierać ogłoszenie o wynajem mieszkania?

  • Zdjęcia mieszkania
  • Cena – czynsz, odstępne do właściciela, media (sposób ich płatności), kaucja i inne koszta dodatkowe jak np. garaż, parking itp.
  • Metraż 
  • Lokalizacja – dodaj także informacje o przystankach autobusowych, sklepach, przedszkolach/szkołach czy parkach
  • Zakazy – chodzi tutaj o zakaz zwierząt, dzieci, palenia itp.
  • Umeblowanie – jesli go nie ma, również o tym napisz. Nie zapomnij zawrzeć informacji o sprzętach jak lodówka, pralka itp.
  • Garaż/piwnica/balkon – czy jest w mieszkaniu/przynależy do mieszkania
  • Inne istotne informacje/ustalenia 
Jak szybko wynająć mieszkanie
fot.unsplash.com

Pośrednik lub agencja nieruchomości

Jeśli nie masz ani czasu, ani energii na ogarnianie wszystkiego związanego z wynajmem, możesz zdecydować się na zatrudnienie pośrednika. Robi on za ciebie zdjęcia, tworzy ogłoszenie, odbiera telefony, odpisuje na wiadomości, maile, a także i oprowadza ludzi, chętnych na wynajęcie tego mieszkania. Pośrednik także może podpisywać za ciebie umowę na wynajem mieszkania. Tak więc odpadają ci wszystkie sprawy związane z poszukiwaniem lokatorów.

Musisz jednak liczyć się z tym, że taki pośrednik kosztuje. W zależności od wyboru agencji i rodzaju umowy, prowizja agenta przy wynajmie wynosi od 50 do 100% wysokości miesięcznego czynszu (brutto lub netto plus VAT) i jest pobierana od właściciela mieszkania. Lokator nie płaci prowizji. Wielu właścicieli mieszkań próbuje koszt pośrednika zrzucić na lokatora, jednak jest to niezgodne z prawem i nie wolno tak robić. W końcu pośrednik wykonuje pracę za ciebie, a nie za lokatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here