Inwestowanie w nieruchomości
fot.unsplash.com

Inwestowanie w nieruchomości, pola czy inne tego typu rzeczy to zawsze dobry pomysł, jednak nie oznacza to, że ten sposób na biznes jest pozbawiony wad. Dziś chcemy ci przedstawić wady i zalety inwestowania w nieruchomości, zarówno pod wynajem, jak i w celu dalszej sprzedaży za oczywiście, wyższą cenę. Czy warto inwestować w nieruchomości? Tak, oczywiście, że tak, jednak należy to zrobić z głową i podejść do tego w sposób racjonalny! Zdradzimy ci wady i zalety inwestowania w nieruchomości. 

Zalety inwestowania w nieruchomości

Zacznijmy od zalet. Tego rodzaju inwestycja, raczej nie jest inwestycją ryzykowną. Od ponad 60 lat ceny nieruchomości ciągle rosną. Mieszkań oczywiście przybywa. Nie oznacza to jednak, że stare budownictwo czy lokale w użytku wtórnego spadają na wartości, wręcz przeciwnie. Lata temu mieszkania były znacznie tańsze niż są obecnie, zatem kupno mieszkania pod wynajem, a sprzedaż go za kilka czy kilkanaście lat, przyniesie sporo zysków.

Możliwość uzyskania dochodu pasywnego z wynajmu lub dzierżawy to zawsze duży plus. Mieszkanie można kupić z myślą o dorastających dzieciach czy opcji do przeniesienia się na stare lata. Do tego czasu jednak lokal warto wynająć, oczywiście po wcześniejszej wycenie i znalezieniu odpowiednich lokatorów. Wtedy uzyskujesz co miesiąc określony dochód, mieszkanie nie niszczeje, jest ciągle używane i ciągle przynosi ci zyski.

Inwestycja w nieruchomości jest znacznie rozsądniejsza niż inwestycja w lokaty długoterminowe. Kupno samochodu to rzecz często wymagana, jednak auto każdego dnia traci na wartości. Z mieszkaniem jest na odwrót. Przy remoncie i poprawie standardu, cena mieszkania rośnie. Przy normalnej eksploatacji i dbaniu o nieruchomość, cena rośnie nieznacząco lub nie zmienia się wcale.

Inwestowanie w nieruchomości
fot.unsplash.com

Kolejny plus to zabezpieczenie kapitału. Inwestowanie kapitału na giełdzie to ryzykowna zabawa, jako że waluty rosną lub maleją i tym samym zmieniają swoją wartość. Swoje pieniądze warto więc zainwestować w nieruchomość albo pod wynajem, albo w celu dalszej sprzedaży np. po remoncie.

Wady inwestowania w nieruchomości

Teraz gdy wiesz już jakie są plusy inwestowania w nieruchomości, czas poruszyć kwestię minusów. Nie dla każdego będzie to aż tak duża wada, aby całkowicie zrezygnować z inwestycji. Przede wszystkim główną wadą jest wysoki poziom kapitału. Zakup mieszkania, pola czy innego lokalu to nie tania rzecz. Należy posiadać albo sporo finansów odłożonych, które możemy zainwestować albo dobrą zdolność kredytową. Jeśli kupujesz mieszkanie na kredyt pod wynajem, musisz się jednak liczyć z mniejszymi zarobkami, aż do czasu spłacenia kredytu.

Inwestycja w nieruchomości to nie coś, co zwróci się od razu. Na to trzeba naprawdę długo poczekać. W przypadku wynajmu, a kwota będzie zwracać się w określonym stopniu co miesiąc, w przypadku sprzedaży konieczne jest odczekanie czasem nawet kilku lat. Z wynajmu płynie także kolejny minus inwestycji w nieruchomości, jakim jest płynność. Przy najlepszych lotach znajdziesz świetnych lokatorów od razu, a oni będą chcieli mieszkać tam kilka dobrych lat, jak nie więcej. Jednak to jest scenariusz idealny, który wcale nie musi się wydarzyć. Może się okazać, że pomimo dobrej lokalizacji mieszkanie będzie przez jakiś czas stać puste, wtedy oczywiście nie zarabiasz.

Inwestowanie w nieruchomości
fot.unsplash.com

Kolejny minus to konieczność posiadania eksperckiej wiedzy. Oczywiście ten minus występuje jedynie na początku inwestycji, z czasem wiesz już wszystko, co powinieneś. Na początku, aby uniknąć niepowodzenia, możesz skorzystać z usług biura nieruchomości lub pośrednika, który wszystkie niezbędne dokumenty, jak i zdjęcia mieszkania, ogłoszenia i spotkania z potencjalnymi lokatorami czy kupcami, załatwi w twoim imieniu. Oczywiście, taka przyjemność kosztuje, jednak ułatwi i uprzyjemni cały proces dla obu stron.

Dalej zastanawiasz się, czy warto inwestować w nieruchomości? Odpowiedź jest jedna – warto!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here