fot.unsplash.com

Inwestycja w nieruchomości to bardzo dobry pomysł. Mieszkanie można wynająć i tym samym zgarniać określoną kwotę co miesiąc lub odnowić, wyremontować i sprzedać z zyskiem. Sprzedaż mieszkania to jednak nie lada wyzwanie, w końcu mowa tutaj o nie małych kwotach, prawda? Jak do tego się zabrać? Na co zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy na wszystkie pytania! 

Wygląd ma kolosalne znaczenie, czyli nie sprzedawaj rudery

Oczywiście, ładne mieszkanie sprzeda się szybciej niż mieszkanie do kapitalnego remontu. Nie musisz jednak od razu pakować w nieruchomość setek tysięcy, aby się ono sprzedało. Potraktuj to jak remont pod wynajem. Pozbądź się niechcianych gratów z mieszkania. Właściwie wszystkie stare kanapy, kredensy czy meblościanki powinny pójść za drzwi, wprost na śmietnik czy wysypisko. Ściany możesz po kosztach odmalować, najlepiej na biało, co ułatwi następnym właścicielom, dopasowanie wnętrza pod siebie. Zadbaj także o to, aby mieszkanie było czyste. Mowa tutaj o porządkach. Śmieci na zdjęciach, brudne okna czy podłoga to nie dobre rozwiązanie.

Zadbaj także o dobre zdjęcia mieszkania, a do aukcji najlepiej dodaj także istotne rzeczy takie jak metraż ogólny, metraż każdego pomieszczenia, plan mieszkania oraz informacje o balkonie, garażu, piwnicy czy strychu. Zdjęcia wykonaj za dnia, przy dobrym świetle i najlepiej telefonem, który ma dobrą jakość zdjęć. To wszystko zachęci potencjalnych klientów do zerknięcia w twoją ofertę, a nawet wykonania telefonu i kupnie mieszkania.

Jak szybko sprzedać mieszkanie
fot.unsplash.com

Niska cena czy cena adekwatna do nieruchomości?

Chcąc sprzedać mieszkanie, które nam „ciąży” często zastanawiamy się nad zejściem z ceny. W końcu im bardziej atrakcyjna cena, tym więcej chętnych. Przy wycenie mieszkania należy przede wszystkim kierować się sytuacją rynkową i realną wartością lokalu. Mieszkanie sprzedajemy za tyle, ile jest ono warte. Wystawienie go za kwotę dwukrotnie czy trzykrotnie większą nie przyniesie żadnych efektów. Nie warto także kierować się sentymentem. W końcu nowi mieszkańcy stworzą tam własne wspomnienia, a nie będą żyć twoimi, prawda? Cena powinna być „w punkt”. Zbyt wysoka odrzuci potencjalnych klientów, a zbyt niska wzbudzi ich podejrzenia.

Zbyt niska cena sprawi, że osoby zainteresowane będą miały wrażenie, że właściciel coś przed nimi ukrywa jak np. niesprawna kanalizacja, elektryka do wymiany czy gruntowny remont całego mieszkania łącznie z wieloma niespodziankami. Aby mieszkanie sprzedać szybko najlepszym rozwiązaniem będzie wystawienie go po cenie rynkowej lub nieco niżej niż cena rynkowa. Warto także zaznaczyć, że cena podlega negocjacji. To z pewnością zachęci potencjalnych kupców.

Jak szybko sprzedać mieszkanie
fot.unsplash.com

Odpowiednie ogłoszenie to klucz do sukcesu

Aby mieszkanie sprzedać, należy wystawić ogłoszenie. Możesz to zrobić na portalach takich jak gratka.pl, otodom.pl, OLX czy Facebook (zarówno Facebook Marketplace, jak i grupy na Facebooku jak np. Sprzedam mieszkanie Kraków). Ogłoszenie powinno zawierać wszystkie istotne informacje. Uniknie to setek telefonów, miliony maili i wiadomości i wielu rozmów, które nie prowadzą do niczego, bo osoby szukają czegoś innego. Co zawrzeć w takim ogłoszeniu?

  • Zdjęcia mieszkania
  • Cena – czynsz i inne koszta dodatkowe jak np. garaż, parking itp.
  • Metraż 
  • Lokalizacja – dodaj także informacje o przystankach autobusowych, sklepach, przedszkolach/szkołach czy parkach
  • Umeblowanie – jesli go nie ma, również o tym napisz. Nie zapomnij zawrzeć informacji o sprzętach jak lodówka, pralka itp. czy są na mieszkaniu, w jakim są stanie.
  • Garaż/piwnica/balkon – czy jest w mieszkaniu/przynależy do mieszkania
  • Inne istotne informacje/ustalenia 

Pamiętaj, że możesz także skorzystać z usług agencji nieruchomości. Agent zrobi tak naprawdę wszystko za ciebie, jednak musisz się liczyć z prowizją. Ile ona wynosi? Typowa stawka prowizji polskich agentów wynosi 2,5% – 4% ceny sprzedaży nieruchomości. Nie jest to duża prowizja, jednak z perspektywy 200 czy 300 tysięcy złotych + 23% podatku VAT, ta kwota robi się już spora. Wybór oczywiście należy już do ciebie. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here