fot.pexels.com

Księgowość to nieodłączny element prowadzenia własnej firmy, podobnie jak i marketing. Podatki należy w końcu płacić. Tak naprawdę masz dwie możliwości: zatrudnienie księgowego czy skorzystanie z biura rachunkowego lub samodzielne rozliczanie wszystkiego. Co jest lepsze? Na czym polega praca księgowego? Czym właściwie zajmuje się księgowy? Czy księgowy w firmie jest potrzebny?

Na czym polega praca księgowego?

Księgowy to pracownik dziełu księgowości, który zajmuje się rachunkowością. Jest to osoba odpowiedzialna za wiele ważnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, zarówno tej małej jak i dużej. Często księgowy sam prowadzi własną firmę czy biuro rachunkowe. Czym się zajmuje? Do obowiązków księgowych należy m.in.:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • przygotowywanie niezbędnych zaświadczeń i dokumentów,
  • przygotowywanie sprawozdań finansowych,
  • zbieranie i analizowanie faktur i rozliczeń,
  • prowadzenie rozliczeń podatkowych spółek,
  • wykonywanie przelewów bankowych.
Czy księgowy w firmie jest potrzebny
fot.pexels.com

Czy księgowy w firmie jest potrzebny?

Założenie własnej działalności generuje sporo kosztów, niezależnie od tego czy to franczyza czy własny pomysł na biznes. Wiele osób, nie mając ogromnego budżetu, szuka sposobów na oszczędzanie. Czy z księgowego można zrezygnować? Można. O ile posiadasz wiedzę z zakresu księgowości i wiesz, z czym to się je to pewnie. Jeśli jednak nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, sprawa się nieco bardziej komplikuje. Czy księgowy jest potrzebny? Cóż wiele zależy od tego, czym się zajmujesz.

Kiedy księgowy nie jest potrzebny?

Jeśli zakładasz działalność gospodarczą, ale wciąż pracujesz „pod firmą”, czyli wystawiasz jednemu pracodawcy fakturę i rachunki, nie musisz inwestować w księgowego. Dlaczego? Ponieważ nie będziesz wynajmować własnego lokalu, nie będziesz zatrudniać pracowników czy inwestować w marketing. Jedyne co musisz załatwić samodzielnie to koszty prowadzenia działalności gospodarczej jak np. dojazd do pracy, telefon czy auto służbowe lub inne przybory, które kupujesz, aby wykonywać daną pracę.

Kiedy księgowy jest potrzebny?

Sprawa jest nieco trudniejsza w przypadku w którym chciałbyś np. prowadzić własną stronę internetową czy sklep internetowych. Firma będzie VAT-owcem. Zatrudniać będzie pracowników. Faktur będzie ogrom. Zamówień sporo, a także i sporo będzie kosztów. Samo założenie sklepu internetowego kosztuje, nie mówiąc już o zatrudnianiu osób od pozycjonowania czy adwords, od marketingu szeptanego, content marketingu, promowania czy współprac z influencerami. Łatwo ci się będzie w tym wszystkim pogubić, zatem nie warto oszczędzać kilkuset złotych na księgowej czy biurze rachunkowym, jeśli później masz siedzieć nad dokumentami do późnych godzin w nocy, a finalnie i tak popełnić masę błędów. Nie tędy droga.

Jak wygląda praca księgowego?

Praca księgowego jest bardzo wymagająca i często nie da się uniknąć nadgodzin, co może być problematyczne dla osób, które chcą spędzić jak najwięcej czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Praca ta wiąże się również z tym, że w konkretnych okresach, np. gdy przychodzi czas na wysłanie deklaracji podatkowych, ilość pracy może być przytłaczająca i wyczerpująca. Niezbędne jest zachowanie równowagi między pracą i życiem codziennym oraz dbanie, by nie poświęcać wolnych chwil pracy i zawsze starać się znaleźć chwil na odpoczynek.

Czy księgowy w firmie jest potrzebny
fot.pexels.com

Co więcej, codzienne obowiązki księgowego są dość powtarzalne. Jest to idealny zawód dla osób, które lubią podążać za wytyczonymi schematami, i którym nie przeszkadza monotonia. Wbrew pozorom praca księgowego nie jest jednak nudna.  Istnieje wiele programów komputerowych, które znacznie ułatwiają pracę w księgowości, ale nie wykonują jej one za księgowego, na którym wciąż spoczywa większość obowiązków. W tym zawodzie niezbędna jest pomysłowość, która pozwoli na efektywne rozwiązywanie problemów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here