praca

To, w jaki sposób zaczniesz szukać dla siebie pracy, będzie mieć kolosalny wpływ na to, czy tę pracę w ogóle znajdziesz. Nie odbieraj sobie tej szansy. Jeżeli tylko czujesz, że naprawdę stać cię na to, by osiągać wyższe zarobki w Bochni od tych, które masz w chwili obecnej, po prostu wyciągnij po nie rękę. Na rozwój zawodowy nigdy nie jest za późno. W każdym wieku możesz skorzystać z poniższych sposobów, które przygotowanych z myślą o tych, którzy szukają właśnie nowej lepszej pracy.

1 – szukanie przez Internet

Z tej metody prawie każdy korzysta, tyle że warto wiedzieć, iż na przestrzeni lat uległa ona pewnym modyfikacjom. Dawniej te poszukiwania pracy przez Internet polegały po prostu na tym, że człowiek wchodził sobie na jakiś popularniejszy program z ogłoszeniami, no i wertował te wszystkie wpisy, aż natrafił na coś ciekawszego, na co od razu odpowiadał, dołączając do wiadomości CV lub ewentualnie list motywacyjny, jeżeli o takowy został poproszony w ogłoszeniu. Teraz ofert pracy możesz szukać w sieci również w innych miejscach. Typowe portale ogłoszeniowe powoli odchodzą już do lamusa.

Zamiast nich popularyzują się natomiast zawodowe serwisy społecznościowe, które działają na podobnych zasadach co te klasyczne portale społecznościowe, ale po prostu służą do nawiązywania typowo zawodowych relacji. Stwórz sobie konto przynajmniej na jednym takim serwisie. Istnieje szansa, że po niedługim czasie sam zaczniesz otrzymywać zaproszenia na rozmowy o pracę bezpośrednio od pracodawców.

Oferty pracy w Bochni są widoczne na Gowork

2 – szukanie przez znajomości

Ten, kto może pochwalić się koleżeństwem z szefem czy kierownikiem jakiejś znanej korporacji, od razu znajduje się na wygranej pozycji. Często bywa tak, że te najlepsze oferty pracy w Bochni w ogóle nigdzie się nie pojawiają i nie są publikowane w żadnym miejscu, bo informacje na ich temat przekazywane są drogą ustną, dlatego trafiają one tylko do tzw. „wybrańców”. Lepsze stanowiska obsadzane są przez znajomych pracowników, ich małżonków albo nawet dziadków czy rodziców. Pracodawcy przekonali się do zatrudniania ludzi „po znajomości”. Wolą zaufać komuś, kto znajduje się w bliskich relacjach z jakimś pracownikiem, niżeli obdarzać tym zaufaniem zupełnie obcą osobę, o której niczego nawet nie wiedzą.

Naprawdę jednym z lepszych sposobów na szukanie pracy jest więc zadbanie o dobre znajomości i biznesowe kontakty. Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w twojej branży. Staraj się spotykać i rozmawiać z osobami, które w niej pracują, co możesz uczynić nawet za pośrednictwem portali społecznościowych. Teraz, w dobie Internetu, bardzo łatwo można zdobyć fajne i wartościowe kontakty. Wystarczy otworzyć się na te wirtualne znajomości i samemu do nich dążyć, udzielając się na różnych forach, odpisując na artykuły branżowe albo nawet samemu przygotowując pewne prace i treści, a następnie publikując je na własnych kontach w social media lub w innych miejscach w sieci, do których każdy ma łatwy dostęp.

3 – szukanie przez targi pracy

Ta metoda nie cieszy się może zbyt dużą popularnością w Polsce, ale nie powinieneś jej od razu odrzucać, bo wiedz, że mimo wszystko niejedna praca w Bochni została wręcz wydana właśnie na targach pracy. W wydarzeniach branżowych zawsze warto brać udział. Są one nierzadko najlepszym miejscem na to, by w ogóle otworzyć się na nowy rynek, pokazać się pracodawcom i w jakiś sposób wkroczyć do konkretnego środowiska. Jako świeżo upieczony student, który jeszcze nie tak dawno bronił swojej pracy licencjackiej, na pewno nie masz jeszcze zbyt wielu znajomości. Najwyższa więc pora o nie zadbać – nie tylko przez Internet, ale również i w życiu realnym. Bądź na bieżąco z wydarzeniami rozgrywanymi w twoim mieście i okolicy. Gdy tylko znajdziesz na nie czas, po prostu z nich skorzystaj. A nóż widelec to właśnie na takich targach pracy jakaś posada zostanie ci zaproponowana.

Wszystkie te firmy, które będą prezentować swoje stanowiska na odwiedzonych przez ciebie targach, powinieneś wcześniej sobie sprawdzić i zdobyć ich życiorysy, a także zapoznać się z różnymi ciekawostkami na ich temat. Sprawdź, czy przypadkiem w ostatnim czasie nie udało im się osiągnąć czegoś większego, wygrać jakiegoś przetargu albo zdobyć jakiejś nagrody. O czymś takim możesz wspomnieć podczas rozmowy z przedstawicielem firmy. Na pewno w ten sposób wywrzesz na nim dobre wrażenie i doprowadzisz do tego, że zostaniesz zapamiętany, a to już połowa sukcesu.

4 – szukanie przez polecenia

Ta metoda nawiązuje natomiast bezpośrednio do metody trzeciej, polegającej na szukaniu pracy przez znajomości. Otóż w niektórych firmach pracownicy otrzymują dodatkowe zarobki w Bochni i premie za to, że znajdą dla firmy nowego pracownika. Staraj się więc być na bieżąco z sytuacją tych firm, w których są zatrudnieni twoi znajomi albo członkowie rodziny. Po prostu regularnie pytaj ich o to, czy przypadkiem w ich firmach nie szuka się kolejnych rąk do pracy. Na pozyskaniu posady w taki oto sposób obie strony zyskują. Ty zyskujesz pracę, a twój znajomy bonusową premię, która na pewno mu się przyda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here