Praca księgowego
fot.pexels.com

Zapotrzebowanie na księgowych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i w najbliższym czasie nie zmaleje. Zawód księgowego zapewnia stabilną i dobrze płatną pracę, dlatego wiele osób rozważa podjęcie tej ścieżki kariery. Wiele osób uważa jednak, że jest to praca nudna i wymagająca, jednak czy rzeczywiście tak jest? 

Na czym polega praca księgowego?

Księgowy to pracownik dziełu księgowości, który zajmuje się rachunkowością. Do obowiązków księgowych należy m.in.:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • przygotowywanie niezbędnych zaświadczeń i dokumentów,
  • przygotowywanie sprawozdań finansowych,
  • zbieranie i analizowanie faktur i rozliczeń,
  • prowadzenie rozliczeń podatkowych spółek,
  • wykonywanie przelewów bankowych.

Jak zostać księgowym?

Aby zostać księgowym, należy ukończyć kurs księgowości. Zazwyczaj są one prowadzone przez prywatne ośrodki edukacyjne i długość ich trwania, cena oraz sposób w jaki są prowadzone mogą nieznacznie się od siebie różnić, jednak ostatecznie wszystkie z nich sprawują tę samą funkcję. Do zostania księgowym nie jest wymagana edukacja wyższa, ale duża część księgowych decyduje się na nią. Pomocne w znalezieniu pracy może być ukończenie kierunków takich jak finanse i rachunkowość, marketing i zarządzanie oraz ekonomia. Obecnie nie Just już wymagane posiadanie certyfikatu księgowego.

Praca księgowego
fot.pexels.com

Czy praca księgowego jest dla mnie?

Praca księgowego wymaga dużej odpowiedzialności. Nie ma tu miejsca na błędy, a niezgodności mogą być tragiczne w skutkach i spowodować nawet zamknięcie firmy. Dobry księgowy musi  być dokładny, odpowiedzialny, cierpliwy i rzetelny. Niezbędne są umiejętności analityczne, które pozwolą na wyłapanie i korektę wszelkich pomyłek w rachunkach. Bardzo ważne są również umiejętności matematyczne oraz wiedza z zakresu informatyki, ponieważ obecnie duża część pracy księgowego wykonywana jest przy użyciu specjalnych programów. Praca księgowego to praca, która w większości jest wykonywana samodzielnie, siedząc przy biurku przed komputerem, więc nie będzie to zawód odpowiedni dla osób, dla których ważny jest ruch, towarzystwo i spontaniczność. 

Jak wygląda praca księgowego?

Praca księgowego jest bardzo wymagająca i często nie da się uniknąć nadgodzin, co może być problematyczne dla osób, które chcą spędzić jak najwięcej czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Praca ta wiąże się również z tym, że w konkretnych okresach, np. gdy przychodzi czas na wysłanie deklaracji podatkowych, ilość pracy może być przytłaczająca i wyczerpująca. Niezbędne jest zachowanie równowagi między pracą i życiem codziennym oraz dbanie, by nie poświęcać wolnych chwil pracy i zawsze starać się znaleźć chwil na odpoczynek. Co więcej, codzienne obowiązki księgowego są dość powtarzalne. Jest to idealny zawód dla osób, które lubią podążać za wytyczonymi schematami, i którym nie przeszkadza monotonia. Wbrew pozorom praca księgowego nie jest jednak nudna.  Istnieje wiele programów komputerowych, które znacznie ułatwiają pracę w księgowości, ale nie wykonują jej one za księgowego, na którym wciąż spoczywa większość obowiązków. W tym zawodzie niezbędna jest pomysłowość, która pozwoli na efektywne rozwiązywanie problemów.

Ile zarabia księgowy?

Według serwisu wynagrodzenia.pl średnia pensja księgowego wynosi 4570 PLN brutto miesięcznie. 25% księgowych zarabia mniej niż 3730 PLN brutto, a 25% zarabia więcej niż 5710 PLN brutto. Zapotrzebowanie na księgowych stale rośnie, a potencjalnych miejsc zatrudnienia nie brakuje. Co więcej, księgowi mogą również otworzyć własną firmę.

Praca księgowego
fot.pexels.com

Czy księgowy ponosi odpowiedzialność za błędy?

Wbrew powszechnej opinii, księgowy nie ponosi  odpowiedzialności prawnej za przypadkowo  popełnione błędy, chyba że wcześniej przejął tę odpowiedzialność na piśmie. Księgowy może, jednak zostać ukarany za nierzetelne wykonanie swoich obowiązków, czyli np. nieterminowe sporządzenie sprawozdania finansowego czy nieterminowe rozliczenia z budżetem. Natomiast w przypadku popełnienia przestępstwa skarbowego odpowiada za nie osoba, która jest odpowiedzialna za podanie nieprawdy organowi podatkowemu, czyli, w tym przypadku, księgowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here