Dla wielu osób posiadanie własnej firmy jest spełnieniem marzeń i wspaniałą możliwością rozwoju, jednak bez wątpienia nie jest to zdanie proste i wiąże się z dużym ryzykiem. Przed podjęciem decyzji o założeniu własnej firmy należy dokładnie przemyśleć wszystkie wady i zalety płynące z tą decyzją.
Niezależność
Kiedy posiadasz własną firmę jesteś w pełni odpowiedzialny za swoje zarobki, zadania i plan dnia. Możesz dostosować swój harmonogram w sposób, który będzie odpowiadał ci najbardziej i nie posiadasz szefa, czy menadżera, któremu nie będzie odpowiadał twój indywidualny tryb pracy. Posiadają własną firmę zyskujesz wolność i kontrolę nad własnym biznesem. Nie musisz prosić o urlop, czy podwyżkę. Możesz pracować gdzie chcesz i kiedy chcesz, a ograniczeniu ustalone są tylko przez ciebie.
Rozwój
To w jakim kierunku rozwiniesz swoją firmę zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Możesz podejmować współpracę, tworzyć nowe stanowiska, podejmować decyzje finansowe, rozszerzyć działalność firmy itd. Nic nie powstrzymuje cię za podążanie za własną wizją i intuicją, przez co posiadasz nieograniczone możliwości rozwoju.

Przekształć pasję w źródło zarobku
Sam decydujesz czym zajmuje się twoja firma co umożliwia ci zarobienie na własnej pasji. Jeśli kochasz gotować możesz otworzyć restauracje, jeśli kochasz ćwiczyć możesz otworzyć siłownie itp. Oczywiście pasja to nie wszystko i musisz posiadać również odpowiednie kwalifikacje i umiejętności potrzebne do prowadzenia danej działalności, ale zdobywanie doświadczenia jest o wiele prostsze kiedy kochasz to co robisz.
Niestety prowadzenia własnej firmy wiąże się również z wieloma wadami.
Ryzyko niepowodzenia
Jeśli decyzja, którą podejmiesz okaże się niewłaściwa to cała odpowiedzialność spada na ciebie i samemu musisz poradzić sobie z konsekwencjami. Jeśli jesteś niedoświadczony i dopiero otworzyłeś swoją pierwszą firmę to nie trudno o popełnienie błędu, który w przypadku nowej firmy, może okazać się tragiczny w skutkach. Często niepowodzenie nie wynika z twoich decyzji, a z czynników, na które nie miałeś żadnego wpływu, i których nie sposób było przewidzieć, dlatego prowadzenie własnej firmy wiąże się z ciągłą niepewnością.
Duże koszty
Otworzenia własnej firmy jest kosztowne. Początkujące firmy co prawda otrzymują zniżki składek ZUS, ale niestety koszta mogą okazać się dość duże mimo to. Oprócz kosztów samego założenia i utrzymania firmy dochodzą jeszcze koszty zatrudnienia pracowników oraz wynajęcia lokalu, jeśli jest to potrzebne do efektywnego funkcjonowania twojej firmy.

Duża ilość obowiązków
Jako właściciel firmy jesteś odpowiedzialny za wszystkie formalności związane z nią. Musisz śledzić zmiany przepisów podatkowych i prawnych oraz zarządzać dokumentacją firmy. Jesteś prawnie i finansowo odpowiedzialny za działania swojej firmy. Odpowiadasz za pracowników, musisz kontrolować ich wydajności, przydzielać im zadania, pilnować, aby środowisko pracy sprzyjało efektywnemu wykonywaniu jej. Jesteś odpowiedzialny za całokształt działań firmy i musisz stale utrzymywać poziom sprzedaży usług. Na właścicielu firmy spoczywa ogromna ilość obowiązków, z którymi poradzi sobie tylko osoba kompetentna i doświadczona. Oczywiście istnieje możliwość zatrudnienia osób, które ułatwią ci pracę i wykonają za ciebie część obowiązków np. księgowego, jednak może to być dość kosztowne i wykraczać poza możliwości początkujących przedsiębiorców.
Ciągłą niepewność
W przypadku samo zatrudnienia nic nie jest pewne. Nie posiadasz konkretnej sumy pieniędzy, którą otrzymasz co miesiąc, ani płatnego urlopu. Jako właściciel firmy musisz zawsze mieć wszystko pod kontrolą, przez co często będziesz musiał spędzić w pracy znaczną większość dnia. Nie wiesz kiedy będziesz mógł pozwolić sobie na wzięcie dnia wolnego, i o której danego dnia wrócisz do domu. Stres i brak czasu może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne oraz na relacje z bliskimi.