Czym są OZE
fot.unsplash.com

Słyszałeś już o OZE? A może ten skrót nie obił ci się jeszcze o uszy? Niezależnie od tego, sprawdź, czym jest OZE oraz jak można to wykorzystać do własnych celów.

OZE to odnawialne źródła energii. Słyszy się o nich coraz więcej i nie ma w tym nic dziwnego. Każdy z nas szuka sposobu na oszczędzenie. Jeden odkłada premię czy też daną kwotę z wypłaty do słoika, inny tworzy konto oszczędnościowe, jeszcze inny łapie się dodatkowego zlecenia, a niektórzy wykorzystują urządzenia do pozyskiwania energii, aby zmniejszyć rachunki za prąd w swoim domu, a co za tym idzie, zaoszczędzić i to naprawdę sporą sumę pieniędzy.

Odnawialne źródła energii, czyli OZE – skąd się biorą?

Odnawialne źródła energii to nic innego jak naturalne zasoby, które się nie wyczerpują. W Polsce każdego dnia rośnie ich popularność. Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie OZE do pozyskiwania nie tylko prądu, ale także i ciepła. Jest to nie tylko dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić, ale także dla tych, którym środowisko, a raczej ochrona środowiska nie jest obca.

Niestety, tradycyjne zasoby naturalne mają to do siebie, że się wyczerpują, a także ich ceny stale rosną. Właśnie to jest powodem, dla którego skupiamy się na odnawialnych źródłach energii. Użytkowanie ich nie prowadzi do deficytu, ponieważ jak już wcześniej wspominaliśmy, co jakiś czas (jak sama nazwa wskazuje) się odnawiają. Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy np. promienie słoneczne, wiatr, fale morskie, powietrze, wodę, spadki rzek, pływy, geotermię czy biomasę.

Czym są OZE
fot.unsplash.com

OZE – energia ze słońca, a energia z wiatru. Czym się różnią?

Jednym z najpopularniejszych źródeł odnawialnej energii jest słońce. Z pewnością nie raz widziałeś zastosowanie tej metody w swojej okolicy. Dzięki energii słonecznej możliwe jest wyprodukowanie dwóch rodzajów energii: ciepła z wykorzystaniem kolektorów słonecznych oraz elektrycznej za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Tę metodę stosuje się bardzo często np. na dachach domów, budynków czy też bezpośrednio na glebie, podobnie jak w przypadku wiatraków, w miejscu oddalonym od miasta czy osiedla. Kolektory słoneczne działają dość prosto. Odbierają energię cieplną promieniowania słonecznego, przekazują ją przez czynnik grzewczy i wymiennik cierpła w zbiorniku i w ten sposób ogrzewają wodę. Najczęściej wykorzystuje się je właśnie w tym celu, czyli do podgrzewania wody, którą wewnątrz domu się myjemy, za pomocą której gotujemy itp. lub do ogrzania wody w naszym basenie na zewnątrz. Oczywiście można wykorzystać kolektory słoneczne także jako sposób na ogrzanie centralne domu, jednak nie jest to, aż tak popularna metoda.

Do przetwarzania energii z wiatru wykorzystuje się turbiny wiatrowe. Z pewnością widziałeś je nie raz na oczy podczas jazdy samochodem, wycieczki czy też spaceru. Są to takie bardzo duże wiatraki, zazwyczaj umiejscowione z dala od miasta czy budynków. Zamieniają one energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną. W jaki sposób one działają? Energia wiatru jest zbierana przez wirnik, a właściwie jego łopaty, następnie generator przetwarza tę energię na prąd.

Jak zastosować odnawialne źródła energii w swoim domu?

Jak już wspominaliśmy zastosowanie OZE pomoże ci zaoszczędzić nawet sporą sumę pieniędzy. W zależności od tego, co chcesz osiągnąć, inna energia będzie ci potrzebna. Chcesz ogrzać w swoim domu wodę? Możesz skorzystać z energii słonecznej! Chcąc ogrzać dom zimą czy nawet ochłodzić go latem, warto zamontować pompy ciepła! Pompa ciepła wykorzystuje energię ciepłą typu powietrze-woda. Oczywiście istnieje wiele urządzeń do pozyskiwania energii. Skontaktuj się w tym celu z fachowcem, który krok po kroku przedstawi ci wszystkie szczegóły a także i przygotuje projekt.

Czym są OZE
fot.unsplash.com

Po zamontowaniu jakiekolwiek urządzenia do pozyskiwania energii konieczne jest odpowiednie dbanie o sprzęt. Tutaj, zalecamy również skontaktować się z fachowcem. Istnieją firmy, które zajmują się profesjonalnym czyszczeniem urządzeń z obszaru elektroenergetyki. Mogą także odnowić stary sprzęt pod względem wizualnym czy też przeprowadzić renowację pomieszczeń ruchu elektrycznego. Tak więc, jak sam widzisz jest to kompleksowa usługa, która pozwoli ci na korzystanie ze sprzętu bez najmniejszych problemów przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here