Najem krótkoterminowy
fot.unsplash.com

Wynajem mieszkania po babci, rodzicach czy cioci lub inwestycja w nieruchomości to bardzo dobry sposób na zarobek. Oczywiście mieszkanie należy wyremontować pod wynajem, przygotować je do pobytu lokatorów, a także i dopełnić wszystkich formalności związanych z podatkami, umowami itp. Co się bardziej opłaca – najem krótkoterminowy czy długoterminowy? Czym się różnią od siebie te dwa rodzaje wynajmu? Na którym się skupić? Odpowiadamy! 

Po co komu najem krótkoterminowy?

Najem krótkoterminowy był, i nadal jest, najpopularniejszy w miejscach typowo turystycznych. Mowa tutaj o górach czy nad morzem. To właśnie tam najczęściej udajemy się na kilka dni relaksu, uciekamy od miasta, pracy czy nadmiernych obowiązków. Oczywiście wtedy nie podpisujemy umowy najmu na cały rok, tylko szukamy czegoś na krótszy, określony czas. Możliwości mamy dwie: hotel/hostel lub właśnie najem krótkoterminowy.

Dlaczego coraz częściej decydujemy się na najem krótkoterminowy?

Coraz więcej osób zamiast hotelu czy hostelu wybiera właśnie mieszkania na najem krótkoterminowy. Dlaczego? Większy komfort. Z hotelami czy hostelami bywa różnie. Czasem za posiadanie w pokoju aneksu kuchennego musimy sporo dopłacić, a często jest też tak, że niezależnie od tego ile zapłacimy, w pokoju mamy tylko miejsce do spania, schowania ubrań i łazienkę. Najem krótkoterminowy kawalerki, mieszkania dwupokojowego czy nawet dużego apartamentu to większy komfort, większa prywatność i czasem także i znacznie lepsza cena.

Najem krótkoterminowy
fot.unsplash.com

Jak przygotować mieszkanie pod najem krótkoterminowy?

Remont mieszkania pod najem krótkoterminowy wygląda zupełnie inaczej niż remont pod najem długoterminowy. Dlaczego? Przy najmie długoterminowym to lokatorzy dopasowują finalnie mieszkanie pod swoje potrzeby. Dokupują meble, łóżko, materace, miejsce do przechowywania, wieszają obrazki, przemalowują ściany, wieszają półki i wiele więcej. Przy najmie krótkoterminowym to ty musisz zadbać o te wszystkie rzeczy, a co więcej wyposażyć mieszkanie w papier toaletowy, ręczniki, talerze, sztućce, szklanki, garnki, pościele, kołdry i wiele więcej. Dodatkowo po każdym lokatorze mieszkanie musi zostać posprzątane, wszystko wyprane, zdezynfekowane, pomyte i odłożone na miejsce.

Kolejny aspekt to lokalizacja. Aby ktoś zrezygnował z hotelu na rzecz twojego mieszkania czy apartamentu na najem krótkoterminowy musisz go zachęcić i to nie tylko niższą ceną, ale i dobrym standardem. Mieszkania pod taki wynajem są zazwyczaj bardzo ładne, estetyczne i na wysokim poziomie. Z okna rozlega się ładny widok na panoramę miasta, w budynku jest prywatny parking, WiFi i wanna z hydromasażem. Oczywiście umeblowanie takiego mieszkania nie jest aż tak tanie jak umeblowanie mieszkania pod wynajem długoterminowy, jednak przy dobrej lokalizacji, szybko się to zwróci.

Kiedy warto postawić na najem krótkoterminowy?

Na najmie krótkoterminowym można zarobić znacznie więcej niż na najmie długoterminowym, nie oznacza to jednak, że każde mieszkanie jest idealne pod wynajęcie na kilka dni. Wynajem krótkoterminowy opłaca się w dużych miastach lub miastach turystycznych. Warszawa, Trójmiasto, Kraków, Katowice itp. Tam za jedną noc można policzyć sobie od 50 złotych za dobę za osobę, co w skali tygodnia daje 350 złotych. W skali miesiąca przy jednej osobie jest to 1400 złotych. Przy dwóch osobach jest już to 2800 złotych, a przy trzech czy więcej to robi się z tego niezła sumka.

Najem krótkoterminowy
fot.unsplash.com

W małych miastach ceny będą niższe, a na dodatek popyt jest znacznie mniejszy. Wtedy pewniejszą opcją jest najem długoterminowy, mimo że zarobisz na nim tylko np. 1500 złotych, a nie 5000 złotych. Co się więc bardziej opłaca? Cóż tak naprawdę wycena mieszkania to pierwsza rzecz, która jest bardzo istotna. Porównaj ile mógłbyś zarobić za najem długoterminowy, a ile za krótkoterminowy (w najlepszym i najgorszym scenariuszu). Oceń czy mieszkanie spełnia określone standardy co do wyposażenia, lokalizacji, wyglądu i ceny i wtedy podejmij rozsądną decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here