Najem długoterminowy mieszkania
fot.unsplash.com

Wynajem mieszkania to świetny sposób na zarobek. Podobnie jest z inwestowaniem w nieruchomości. Może to być bardzo dochodowe zajęcie, o ile podejdzie się do tego wszystkiego z głową. W końcu do wynajmu wchodzi x czynników i istotnych detali, o których nie wolno zapominać jeśli chce się odnieść sukces w tej branży. Posiadasz mieszkanie i zastanawiasz się co się bardziej opłaca? Najem krótkoterminowy czy najem długoterminowy? Czym właściwie jest najem długoterminowy?

Co to jest najem długoterminowy i na czym on polega?

Najem długoterminowy to najpopularniejsza forma wynajmu mieszkania. Jest to standardowa umowa, zazwyczaj podpisywana z lokatorem czy lokatorami na okres jednego roku z jednomiesięcznym wypowiedzeniem. Idealny scenariusz to ten, w którym lokatorzy są idealni, bezproblemowi i chcą mieszkać nawet kilka dobrych lat na mieszkaniu, a ty jako właściciel masz święty sposób z szukaniem osoby do wynajęcia mieszkania, wystawianiem ogłoszeń, podpisywaniem co chwilę kolejnej umowy itp.

Wiele osób jednak zastanawia się, jak zwiększyć dochody za wynajem i wtedy trafia w sieci lub z polecenia znajomego na najem krótkoterminowy, który wygląda zupełnie inaczej. Przy najmie krótkoterminowym, możesz zarobić więcej i to nawet znacznie więcej, jednak istnieje spore ryzyko, że zostaniesz kilka tygodni czy nawet i miesięcy bez żadnych pieniędzy. Jak to wygląda w praktyce?

Najem długoterminowy mieszkania
fot.unsplash.com

Ile można zarobić na najmie krótkoterminowym a ile na najmie długoterminowym?

Na najmie krótkoterminowym można zarobić znacznie więcej niż na najmie długoterminowym, nie oznacza to jednak, że każde mieszkanie jest idealne pod wynajęcie na kilka dni. Wynajem krótkoterminowy opłaca się w dużych miastach lub miastach turystycznych. Warszawa, Trójmiasto, Kraków, Katowice itp. Tam za jedną noc można policzyć sobie od 50 złotych za dobę za osobę, co w skali tygodnia daje 350 złotych. W skali miesiąca przy jednej osobie jest to 1400 złotych. Przy dwóch osobach jest już to 2800 złotych, a przy trzech czy więcej to robi się z tego niezła sumka.

Przy najmie długoterminowym ta kwota jest już zupełnie inna. Mieszkanie należy wycenić, a następnie podzielić tę cenę na odstępne dla właściciela (dla ciebie), czynsz do spółdzielni, media (zaliczkowo lub na podstawie liczników) i inne dodatkowe opłaty (garaż, parking itp.). Weźmy na przykład mieszkanie około 40 metrów kwadratowych w Katowicach w centrum miasta o średnim standardzie. Cena, którą lokator zapłaci za takie mieszkanie to około 1600 złotych, jednak w tej kwocie zawierają się wyżej wspomniane opłaty. Czynsz to np. 500 złotych, media płatne są dodatkowo, więc dla ciebie czystego zysku jest 1100 złotych w skali miesiąca. To wciąż dużo.

Przygotowanie mieszkania pod najem długoterminowy vs. przygotowanie mieszkania pod najem krótkoterminowy

Kolejna kwestia, którą warto poruszyć to przygotowanie mieszkania pod wynajem krótkoterminowy a wynajem długoterminowy. Wbrew pozorom to wcale nie to samo. Przy wynajmie długoterminowym wystarczy, że lokator ma ogrzewanie, dostęp do wody, umeblowaną kuchnię i łazienkę oraz prąd. Reszta zostaje kwestią właściciela czy lokatora. Lokator i tak umebluje mieszkanie po swojemu. Dokupi szafki, komody czy regały, a nawet przemaluje ściany (za twoją zgodą oczywiście). Przy najmie krótkoterminowym ta sprawa wygląda nieco inaczej.

Najem długoterminowy mieszkania
fot.unsplash.com

Aby ktoś zrezygnował z hotelu na rzecz mieszkania na najem krótkoterminowy, mieszkanie powinno być atrakcyjne. Mowa tutaj o kwestiach takich jak: wyposażenie, udogodnienia (prywatny parking w bloku), lokalizacja, widoki, standard. Mieszkanie na wynajem krótkoterminowy powinno być ładne, zadbane, estetyczne i przede wszystkim wyposażone. Mowa tutaj nie tylko o rzeczach takich jak meble czy sprzęty, ale także i garnkach, patelniach, szklankach, proszku do prania, kapsułkach do zmywarki, ręcznikach, pościeli, kołdrach, suszarce i wiele więcej. Oczywiście, nikt nie będzie ze sobą tego wiózł z drugiego końca Polski lub zza granicy.

Tak więc jak sam widzisz, wykończenie mieszkania pod wynajem krótkoterminowy jest droższe, jednak ta kwota może się szybciej zwrócić niż przy najmie długoterminowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here