Kim jest tajemniczy klient
fot.unsplash.com

Szukasz pracy na wakacje? Jesteś uczniem lub studentem i nie masz za wiele czasu, a firm, które są gotowe dopasować się pod twój grafik, wcale nie jest tak dużo? A może prowadzisz własny sklep czy restaurację i wiesz, że musisz spodziewać się wizyty tajemniczego klienta? Odpowiemy ci dziś na wszystkie pytania. Kim jest tajemniczy klient? Na czym polega jego praca? Jak nim zostać? Ile taka osoba zarabia? Dowiesz się wszystkiego! 

Praca tajemniczego klienta – na czym polega?

Tajemniczy klient to osoba, która zajmuje się kontrolą jakości, sprawdzaniem poziomu sklepu czy usługi. Ma on za zadanie sprawdzić jak funkcjonuje dany sklep czy restauracja z punktu widzenia klienta. Taka osoba jest zatrudniona przez kogoś z zewnątrz, osobę trzecią, a nie daną firmę. Tajemniczy klient ma proste zadanie, zależne jest one od punktu do którego się udaje. Najczęściej jest to zrobienie zakupów w danym sklepie zgodnie z wytycznymi. Mowa tutaj o produktach, często także tych nikotynowych czy alkoholowych. Może także mieć za zadanie zamówić dany posiłek w restauracji.

Musi on jednak być bardzo uważny i zwracać uwagę na każdy szczegół. Jeśli dopiero co skończył 18 rok życia i wygląda wciąż bardzo młodo, musi zapamiętać czy kasjer poprosił go o dowód. Musi zwracać uwagę na to, jak zachowuje się kelner, jaką ma wiedzę. Czy w sklepie, gdy błądzi między alejkami, ktoś podchodzi, aby zapytać go, czy potrzebuje pomocy? Czy pracownicy są pomocni, mili i życzliwi? Tajemniczy klient sprawdza to wszystko a potem przedstawia swoje doświadczenia w sposób obiektywny osobie która go zatrudniła.

Kim jest tajemniczy klient
fot.unsplash.com

Zalety pracy jako tajemniczy klient. Ile zarabia tajemniczy klient?

Z pewnością zastanawiasz się jakie są zalety pracy jako tajemniczy klient. Cóż, przede wszystkim jest to swoboda. Pracujesz wtedy kiedy chcesz i kiedy masz takie możliwości. Do sklepu możesz się wybrać zarówno z rana, jak i wieczorem, o ile nie masz podanej określonej godziny w zleceniu. Wydaje się to być oferta szczególnie atrakcyjna dla uczniów szkół średnich.

Czy jest to praca na pełen etat? Z pewnością nie. Raczej jest to coś, co pomoże podreperować domowy budżet, zarobić kilka groszy czy … zyskać darmowe zakupy. Tak, tajemniczy klient nie płaci za owe zakupy czy posiłki. Ile możesz zarobić na dobrze wykonanej pracy? Kwota jest zależna od zlecenia. Jedno zlecenie to w tym przypadku jedne zakupy czy jeden posiłek w restauracji. Dostaniesz za to od 0 do 100 złotych. Dlaczego zero? Czasem robisz to jedynie za zwrot kosztów zakupów, czyli np. na twoje konto wpływa 50 złotych i za to robisz zakupy, a przy okazji przeprowadzasz badanie. Czasem możesz być zatrudniony na umowę o pracę, wtedy zarobki sięgają około 1000 złotych. Należy jednak pamiętać, że nie jest to praca w pełnym wymiarze godzin, w końcu gdybyśmy przychodzili do jakiegoś sklepu codziennie, lub więcej niż raz dziennie pracownicy zorientowaliby się, że nie jesteśmy zwyczajnym klientem.

Kim jest tajemniczy klient
fot.unsplash.com

Jak wygląda tajemniczy klient z punktu widzenia przedsiębiorcy?

Tajemniczego klienta nie warto się obawiać o ile nie ma się nic „za uszami”. Upewnij się, że monitorujesz zachowania swoich pracowników, uczysz ich, jak wolno się do klienta odezwać, a czego nie wolno im robić. Zasada „klient ma zawsze racje” nie jest taka zero-jedynkowa jak mogłoby się wydawać i coraz częściej się od niej odchodzi. Klienci potrafią być różni: mili, nie mili, przyjaźni, upierdliwi, pomocni, natarczywi. Wielu z nich będzie się chciało z pracownikiem kłócić, tylko po to, aby potem poprosić o kierownika i zwyzywać pracownika za okropne zachowanie, mimo że sami je sprowokowali. Jest to coraz popularniejsza metoda na uzyskanie zniżek czy czegoś z formie „przeprosin”.

Musisz więc przeprowadzić dobre szkolenie ze swoimi pracownikami. Muszą oni wiedzieć, że mają twoje wsparcie, że w sytuacji kryzysowej pomożesz im, nie pozwolisz klientowi ich wyzywać, jeśli nie zrobili nic złego. Dobra relacja szef-pracownik to w tym wypadku klucz do sukcesu. Wtedy żaden tajemniczy klient nie będzie wam straszny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here