Jak stworzyć budżet domowy
fot.unsplash.com

Planowanie budżetu domowego to świetny sposób na oszczędzanie i rozsądne wydawanie pieniędzy. Stworzenie takiej metody nie zajmie ci długo czasu, a rezultaty zobaczysz już nawet w pierwszych miesiącach przestrzegania takiego planu. W jaki sposób stworzyć budżet domowy? Gdzie to wszystko zapisać? Od czego zacząć? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wszystkie pytania, jakie możesz mieć! 

Co to jest budżet domowy?

Czym właściwie jest budżet domowy. Wbrew pozorom wcale nie jest to comiesięczne czy cotygodniowe spisywanie wydatków oraz przychodów. Budżet domowy to raczej planowanie przyszłych wydatków oraz planowanie oszczędzania, a raczej kwot, ktore można zaoszczędzić. Tak naprawdę, aby w prosty sposób stworzyć budżet domowy konieczne będzie spisanie wydatków, jednak później ważny jest krok naprzód. Tak więc od czego zacząć? No właśnie od spisywania wydatków. Jak to zrobić? Odpowiadamy!

Jak spisywać wydatki?

Zacznij od postawienia np. w kuchni dużego słoika lub ściągnięcia na telefon specjalnej aplikacji jak np. PanParagon lub Xerox. Następnie przez cały miesiąc wrzucaj do słoika czy wklejaj do aplikacji paragony z wszystkich, ale to WSZYSTKICH zakupów, nawet te nieistotne, jak 10 złotych w żabce czy 3 złote w sklepie typu Biedronka. Zbieraj wszystko. Jeśli na coś nie masz paragonu to napisz to na kartce (kwota + co to jest) i również wklej do aplikacji czy wrzuć do słoika. Kontynuuj ten proces przez cały miesiąc, a następnie zobacz, na co wydajesz swoje pieniądze.

Jak stworzyć budżet domowy
fot.unsplash.com

Sprawdź, ile wydajesz na konkretny cel jak np. paliwo, samochód, mieszkanie, jedzenie, rachunki, używki, napoje, jedzenie na mieście, wyjścia ze znajomymi, randki itp. Zastanów się, które z twoich wydatków były bezsensowne. Czy naprawdę potrzebna ci była ta zgrzewka Coca-Coli? No przecież była w promocji! Tak naprawdę robimy w swoim życiu sporo zakupów, które są kompletnie nieprzemyślane. Według badań Polacy najczęściej wyrzucają do śmietnika chleb. Dlaczego? Ponieważ kupują go za dużo i zamiast nadmiar zamrozić to leży on w chlebaku i pleśnieje.

Czas na liczenie! Gdzie to wszystko zapisać?

Teraz gdy wiesz już ile wydajesz w skali miesiąca i na co wydajesz te pieniądze, czas usiąść i poświęcić czas na stworzenie budżetu domowego. Co powinno się w nim znaleźć? Tak naprawdę masz trzy kategorie: wydatki stałe, wydatki nieregularne, przychody. Oczywiście przychody to twoja pensja, a wydatki stałe to rzeczy takie jak mieszkanie, samochód, leasing, rata kredytu czy rachunki. Tutaj kwota będzie niezmienna. Wydatki nieregularne to np. jedzenie, paliwo, napoje itp. Pokażemy ci prosty przykład.

Kasia wraz z Jankiem mieszkają wspólnie. Kasia zarabia 2 500 złotych na rękę, natomiast Janek zarabia 2 800 złotych na rękę. Wynajmują fajną kawalerkę w centrum Katowic, która kosztuje ich miesięcznie 1 600 złotych (+ media). Oboje mają telefony na raty i małego psa. Jak powinni zaplanować budżet domowy?

Przychody: 2 500 złotych (wypłata Kasi) + 2 800 złotych (wypłata Janka) = 5 300 złotych
Wydatki stałe: 5 300 złotych – 1 600 złotych (wynajem) – 100 zł (telefon Kasi) – 120 złotych (telefon Janka) – 115 złotych (karma dla psa) = 3 365 złotych
Wydatki zmienne: 3 365 – 98 złotych (prąd) – 32 złote (woda) – 600 złotych (paliwo Janka do pracy) – 200 złotych (dojazdy Kasi do pracy) = 2 435 złotych

Oczywiście rachunki, karmę dla zwierząt, bilety miesięczne itp. płacimy na samym początku.

Jak stworzyć budżet domowy
fot.unsplash.com

Kasia z Jankiem chcą jechać na wakacje za rok, więc obiecali sobie, że odłożą minimum 500 złotych do skarbonki, w skali miesiąca, zatem od kwoty 2 435 musimy odjąć 500 złotych, zostaje nam 1 935 złotych. Oboje lubią dobrze zjeść, zatem na jedzenie przeznaczają, aż 1 200 złotych w skali miesiąca, a pozostałe 735 złotych dzielą na jeszcze mniejsze kategorie jak np. alkohol, papierosy, siłownię itp. Jeśli im coś zostanie, dokładają to do skarbonki, a jeśli nie to żyją z tego co mają. Nie wyciągają ze skarbonki absolutnie nic. W ciągu roku, czyli w 12 miesięcy odłożą NA PEWNO 6 000 złotych, a może i nawet więcej. Wcale to nie takie trudne, prawda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here