Jak zacząć spisywanie wydatków
fot.unsplash.com

Spisywanie wydatków jest kluczowe, jeśli chce się zacząć oszczędzać, ograniczyć zbędne wydawanie pieniędzy, ustalić budżet domowy czy wyjść z długów. Bez tego ani rusz. Nie zrobisz żadnego kroku do przodu. Właśnie dlatego, dziś przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, jak to wszystko spisać, gdzie to spisywać, jak często to robić i jak cały ten temat ugryźć? Gotowy? No to zaczynajmy!

Ile czasu poświęcić na spisywanie wydatków? Gdzie spisywać wydatki?

Poświęć w skali miesiąca czy tygodnia kilka chwil na spisanie tego. Równie dobrze możesz to wrzucić do swojego harmonogramu pracy, jeśli np. pracujesz zdalnie i potraktować to jak każde inne zlecenie, jednak tutaj nie dostajesz wynagrodzenia, a oszczędzasz. Planowanie budżetu domowego wcale nie musi być ciężkie czy niewykonalne. Nie zabiera to także sporo czasu. Wystarczy godzinka pracy i po problemie.

Zapisywać to możesz w zeszycie, specjalnie do tego przeznaczonym, w notesie, na komputerze, na telefonie, w laptopie czy w pliku na komputerze w programie typu Excel. Możliwości jest naprawdę sporo. Możesz to także podpiąć do swojego bullet journala i w ten sposób urozmaicić sobie te liczby i literki. Wybierz taką metodę, która będzie dla ciebie najlepsza, najłatwiejsza i najprzyjemniejsza. Wtedy nie zniechęcisz się tak szybko.

Jak zacząć spisywanie wydatków
fot.unsplash.com

Jak spisywać wydatki? Krok pierwszy: zbieranie paragonów

Pierwszy, najłatwiejszy i najważniejszy krok to zbieranie paragonów. Najlepiej w tym celu postawić w widocznym dla ciebie miejscu duży słoik, może być także ozdobny i pełnić formę dekoracji. Do takiego słoika po każdych zakupach wrzucasz paragon. W ten sposób w skali miesiąca czy tygodnia wiesz, na co wydałaś swoje pieniądze.

Jeśli nie chcesz zbierać paragonów i zbędnych papierków. Weź paragon ze sklepu, a po wejściu do domu zeskanuj go, zrób zdjęcie i umieść w specjalnej aplikacji. Przykładem takiej aplikacji może być PanParagon. Tutaj masz dwie możliwości: możesz to robić po każdych, nawet najmniejszych zakupach lub np. raz w tygodniu. Wybór należy do ciebie.

Jak spisywać wydatki? Krok drugi: zapisuj wydatki bez paragonu

Niektóre wydatki, jakie mamy odbywają się bez paragonu. Mowa tutaj np. o wynajmie mieszkania, spłacaniu długu u rodziny czy inne tego typu rzeczy. Każdy taki wydatek zapisz na kartce i tę kartkę również umieść w aplikacji czy w specjalnym słoiku. Na takiej kartce zapisz sobie datę, kwotę oraz powód wydania tych pieniędzy np. „spłata długu u siostry” czy „wynajem – luty 2020”.

Jak spisywać wydatki? Krok trzeci: konto mailowe

Co w przypadku kupna rzeczy na bazarze? Weź telefon w dłoń i w notatniku zapisz sobie podczas zakupów ile co kosztuje np. marchewka – 3 zł, papryka czerwona – 9 złotych, ogórki zielone – 8 złotych. Możesz taką notatkę zostawić na telefonie, aż do momentu spisywania wydatków lub wysłać sobie mailem.

Świetną alternatywą będzie także stworzenie specjalnego maila np. „kowalscy_budzet@gmail.com” i na bieżąco wszyscy członkowie rodziny, wysyłają na tego maila swoje paragony czy inne wydatki. Jeśli korzystasz np. z ubera czy zamawiasz jedzenie na pyszne.pl i nie masz paragonu, zrób screena swojego zamówienia czy przejazdu i od razu wyślij na maila, najlepiej z datą (choć jeśli będziesz to robić systematycznie to daty w mailu nie są potrzebne). Podobnie rób w przypadku zamówień przez internet np. na Allegro, Aliexpress czy innych stronach. Fakturę zazwyczaj dostajesz na maila, prześlij ją na maila „kowalscy_budzet@gmail.com” lub jeśli tak będzie szybciej zrób zrzut ekranu i to poślij na maila.

Jak zacząć spisywanie wydatków
fot.unsplash.com

Jak spisywać wydatki? Krok czwarty: zapisuj każdą głupotę i nie bój się prosić o paragon

Często jest tak, że głupio nam prosić o paragon, jeśli kupujemy tylko gumy do żucia czy dwie marchewki. Czas wyzbyć się tego wstydu. Kilkanaście czy kilkadziesiąt takich małych transakcji to naprawdę spora suma w skali miesiąca, którą przecież powinniśmy wliczyć do wydatków, prawda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here