Jak ekologicznie pakować paczki
fot.unsplash.com

Coraz więcej mamy na rynku firm, które działają w zgodzie z ideą zero waste i to zdecydowanie duży krok na plus, który jest potrzebny nam wszystkim, a także i naszej planecie. Wielu klientów doceni to, że ich paczkę zapakujesz w sposób ekologiczny, tak aby nadawała się ona później do recyklingu. Być może prowadząc sklep internetowy, dostałeś już niejednego maila w tej sprawie i zastanawiasz się jak temat ugryźć? Podpowiadamy!

Dlaczego plastik jest zły? Proces pakowania paczek

Jak na ten moment wygląda proces pakowania i wysyłania zamówienia. Przedmioty owija się folią bąbelkową, a następnie zakleja plastikową taśmą klejącą. Do kartonu wkłada się wypełniacz, zazwyczaj również nieekologiczny. Umieszcza się produkt w środku, całość znów okleja taśmą i do wysyłki. Ani to ładne, ani to estetyczne, ani to tanie. Dlaczego więc tak robimy? Bo tak jest łatwiej i prościej dla nas, ale nie dla naszej planety. Właśnie dlatego mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Jeśli zdecydujesz się na ekologiczne pakowanie paczek, np. tych ze swojego sklepu internetowego poinformuj o tym klientów. Taki krok to zdecydowanie plus, dlatego warto się nim chwalić. Kto wie, może okaże się, że to również świetny sposób na marketing?

Jak ekologicznie pakować paczki? Kartony

Kartony to najprostsza sprawa. Jeśli prowadzisz sklep internetowy z pewnością masz ich sporo, np. składając zamówienia. Zostaw je i wykorzystaj ponownie. Kartony możesz zgarnąć także z większych sklepów i hurtowni jak np. Makro, Selgross, Eurocash, Biedronka itp. często wystarczy także zapytać w sklepie osiedlowym o odłożenie kartonów na bok i obiecać, że podejdzie się po nie tego i tego dnia. Pamiętaj, tylko aby z kartonu zedrzeć ewentualne dane, które mogłyby na nim pozostać.

Jak ekologicznie pakować paczki
fot.unsplash.com

Jak ekologicznie pakować paczki? Wypełniacze

Kartony bez denka czy te porwane, poniszczone – zostaw. Świetnie przydadzą się jako wypełniacze do paczek. Wystarczy je niechlujnie podrzeć i odłożyć na konkretne miejsce. Podobnie jest z wszelkimi gazetami, ulotkami itp. Makulatura to idealny wypełniacz do paczek. Jeśli chcesz czegoś, co będzie wyglądało estetycznie, spróbuj ten papier przepuścić przez niszczarkę, wtedy każdy kawałek będzie tej samej długości i szerokości, a efekt końcowy będzie spójniejszy.

Dobrym sposobem na estetyczny wypełniacz jest także wypełniacz skrobiowy lub wiórki papierowe. Mogłoby się wydawać, że skrobiowy wypełniacz wcale nie jest ekologiczny, w końcu wygląda jak dziwna, plastikowa pianka, jednak wcale nie. Według producenta: „Gąbki rozpuszczają się w wodzie, oraz ulegają biodegradacji w kompostownikach. Ich ekotoksyczność jest zerowa, a także toksyczność w razie połknięcia jest klasyfikowana jako bardzo niska. Po spełnieniu swojej funkcji wypełniacz może być ponownie wykorzystany lub łatwo i bezpiecznie utylizowany”. Faktycznie tak jest.

Jak ekologicznie pakować paczki? Delikatne rzeczy

A co z folią bąbelkową? Przy pakowaniu kosmetyków, luster, talerzy i innych szklanych czy po prostu delikatnych elementów, folia idzie w ruch i to nie mała ilość. Można ją spokojnie zastąpić czymś bardziej eko. Firma Econea od ponad 4 lat pakuje szklane butelki do tektury falistej. Oczywiście wszystko zależy od towaru, który pakujesz. Z pewnością masz na stanie folię bąbelkową, tą zwykłą, nieekologiczną, którą dostajesz wraz z zamówieniem czy w inny sposób. Wykorzystaj ją ponownie! Jeśli nie, zakup folię bąbelkową w 50% z recyklingu, to na pewno lepsza i bezpieczniejsza opcja dla środowiska. Istnieją także tektury bąbelkowe, w nie także możesz zainwestować.

Jak ekologicznie pakować paczki
fot.unsplash.com

Pamiętaj, aby to, że pakujesz paczki ekologicznie i zgodnie z ideą zero waste szło razem z całą resztą twojej marki. Jeśli pakujesz eko kosmetyki, które są testowane na zwierzętach, możesz spotkać się z oburzeniem ze strony klientów i na pewno nie będzie to dobry PR. Tak jak wyżej już wspominaliśmy, zaznacz, że pakujesz w ten sposób paczki z takich i takich powodów, tak aby klienci nie byli zdziwieni, gdy rozpakują przesyłkę. Osoby niezaznajomione z tematem, mogą się zdziwić, jeśli wykorzystasz jako wypełnienie porwane gazety z Biedronki. Wiele osób jednak doceni ten krok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here