Firma zero waste
fot.unsplash.com

Marzysz o prowadzeniu własnej firmy, strony internetowej czy sklepu online, ale nie chcesz robić czegoś niezgodnego z twoim trybem życia. Każdego dnia na świecie otwierają się małe i duże biznesy, które są prowadzone zgodnie z ekologią. Czas na ciebie. Firma zero waste – jak to ogarnąć? Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę? Co jest naprawdę istotne? Jaki odbiór cię czeka? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Czym jest zero waste?

Zero waste to styl życia. Tłumacząc tę frazę z języka angielskiego na język polski, dosłownie oznacza to „zero śmieci” czy „zero marnowania”. Chodzi tutaj po prostu o to, aby nie generować hurtowych ilości śmieci, zarówno w życiu prywatnym, jak i tym biznesowym. Osoby żyjące zgodnie z tą ideą, nie kupują np. jogurtów w plastikowych opakowaniach, mleka w kartonie, na zakupy zabierają własną torbę, a warzywa kupują na targu, a nie w markecie opakowane hurtową ilością plastiku.

Czy prowadzenie firmy, która nie generuje hurtowych ilości śmieci czy plastiku jest wykonalne? Oczywiście, że tak! Zacznij jednak od określenia rodzaju swojej działalności gospodarczej. Inne opcje powinieneś wykorzystać prowadząc sklep internetowy, inne otwierając własne biuro, a jeszcze inne otwierając własny sklep stacjonarny np. z kosmetykami czy artykułami spożywczymi.

Firma zero waste
fot.unsplash.com

Jak prowadzić firmę w zgodzie z ekologią?

Zacznijmy od kilku najważniejszych zasad:

  1. Maile, a nie papierkowa robota.
  2. Ekologiczny transport do pracy i pracy.
  3. Posiłki zero waste w biodegradowalnych opakowaniach.
  4. Oszczędzanie prądu poprzez zmniejszenie ilości urządzeń podłączonych do kontaktów.
  5. Ekologiczne pakowanie paczek.
  6. Ekologiczny marketing – mniej ulotek, więcej social media.
  7. Segregacja śmieci.
  8. Ekologiczne sprzątanie biura (eko środki czystości).
  9. Faktury elektroniczne.
  10. Recykling wewnątrz firmy.

To tylko kilka z zasad, które warto wdrążyć do swojej firmy. Pamiętaj, że osiągnięcie zero waste może okazać się niemożliwe, jednak less waste to wciąż dobry wybór. Właściwie każde działanie, które zmniejsza produkcję śmieci czy plastiku to dobre rozwiązanie i nie wolno ci bać się poczynić takich kroków. Teraz znasz już ogólne zasady, przyjrzyjmy się im nieco lepiej.

Maile, a nie papierkowa robota.

Chyba nie ma tutaj czego tłumaczyć. Maile to zawsze bardziej ekologiczna opcja. Drukarce daj odpocząć. Wykorzystuj ją tylko wtedy, kiedy naprawdę musisz i jest to niezbędne.

Ekologiczny transport do pracy i pracy.

Do pracy jeździj rowerem, autobusem lub samochodem zgarniając ze sobą kilka osób po drodze. Jeśli nie masz daleko pójdź na piechotę. Najbardziej eko praca to jednak ta zdalna, gdzie wcale nie musisz wychodzić z domu, ale nie każdy ma taką możliwość.

Posiłki zero waste w biodegradowalnych opakowaniach.

Zamawiając posiłki dla siebie czy swoich pracowników postaw na restauracje, bary czy bistro, które również prowadzi firmę zgodnie z zasadami zero waste lub skorzystaj z aplikacji takich jak np. Too Good To Go czy Foodsi, gdzie sklepy i restauracje ogłaszają się i wyprzedają produkty, którym np. kończy się za 2 dni data przydatności lub jedzenie (kanapki, pizze, dania obiadowe), które nie sprzedały im się danego dnia.

Firma zero waste
fot.unsplash.com

Oszczędzanie prądu poprzez zmniejszenie ilości urządzeń podłączonych do kontaktów.

Nie ma kogoś w pracy? Odłącz jego komputer czy laptop z prądu. Żarówki zmień na te LEDowe, które nie pobierają, aż tak dużo prądu. Gaś za sobą światło, zmniejsz rachunki za prąd.

Ekologiczny marketing – mniej ulotek, więcej social media.

Zamiast drukować ulotki, wizytówki i milion innych rzeczy, postaw na social media. Prowadź fan page samodzielnie lub zastanów się nad zatrudnieniem specjalisty ds. social media. Ekologiczna firma czy firma prowadzona zgodnie z zasadami zero waste, sama w sobie jest marketingiem i dobrym sposobem na promocję. Wielu klientów na pewno to doceni, dlatego umieść tę informację na swoich social mediach czy stronach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here