Nowość z dalekiego wschodu dzięki której twój tryb pracy stanie się idealny kilka słów o filozofii Kaizen. Często w naszej rutynie pracy zapominamy o tym, że poza narzuconym targetem narzuconym przez kierownika, lub kryteriami które musimy spełnić dla klienta ważne są jeszcze inne kwestie które również wpływają na jakość wykonywanej przez nas usługi.
Na zarządzanie swoją pracą wpływa wiele składowych, między innymi porządkowanie, planowanie, kontrola działań oraz kierowanie. Wyróżniając wyżej wymienione pod procesy zarządzania można ulepszyć procesy takie jak: modelowanie przyszłego produktu, projektowanie produktu, organizacja produkcji oraz wybór materiałów i dostawców, opracowanie procesu technologicznego. We współczesnym przemyśle jak i branży usługowej równie ważne, jak maksymalizacja wydajności pracy i racjonalizacja organizacji produkcji, są zachowania zasobów ludzkich w pracy. Dlatego optymalizacji podlegają także ludzie jako pracownicy, a priorytetem jest rozwój i zadowolenie pracowników.
Skąd pochodzi filozofie Kaizen?
Kaizen jest filozofią której korzenie wyrastają z dalekiego wschodu a dokładnie z kraju kwitnącej wiśni, jest filozofią zarządzania. Kaizen jest filozofią którą jest ściśle związane z kulturą japońską, dlatego bardzo trudno będzie określić początki funkcjonowania tej filozofii można założyć, tylko że jest to wiekowa tradycyjna filozofia. Aktualnie w firmach takich jak Sony, Honda, Toyota stosowanie Kaizen jest długoletnią praktyką stosowaną prawie że od początku istnienia tych marek. Nie sposób znaleźć założyciela tej filozofii i choć wielu z dzisiejszych myślicieli umiejscowią na piedestale Kaizen Konfucjusza jednak nie jest to potwierdzone.
Za mistrza i guru tej filozofii w czasach zbliżonych do współczesnych uznawany jest Japończyk Masaaki Imai, który w 1986 roku wydał książkę pt. Kaizen.Słowo Kaizen oznacza nieustanne poprawianie, ulepszanie, doskonalenie. Kaizen na celu ciągłe ulepszanie miejsca pracy, procesu pracy i życia codziennego. W tradycyjnym stylu zarządzania często mamy do czynienia z wprowadzaniem co jakiś czas dużych, znaczących zmian. Są one bez wątpienia potrzebne, jednak wydaje się, że nie doceniamy wagi, jaką mają drobne, pozornie mało znaczące zmiany wprowadzane często, oddolnie.
Według Japońskiej filozofi Kaizen, której przyświeca cały lean management, mówi, że ciągłe doskonalenie jest konieczne, a jak wszyscy wiemy takie efekty można osiągnąć jedynie dzięki właśnie takim małym i niepozornym krokom. Dlatego też każde narzędzie, a także metoda lean management wdrażane w danej organizacji musi być poparta ciągłym i nieustannym dążeniem do usprawnień oraz ulepszeń.
Pojęcie Kaizen
Wiele osób w swoich oczekiwaniach marzy o wielkich zmianach, które natychmiastowo dadzą gotowe rozwiązania. Jednak te metody często mijają się z filozofią Kaizen. W kaizen zmiany nie muszą być duże. Metoda małych kroków co notabene też jest jedną z innych nazw na Kaizen, zachęca do stopniowego, a także powolnego wprowadzania zmian w pracy, porzucając wielkie, innowacyjne i kosztowne inwestycje. Wystarczą niewielkie innowacje, aby z czasem osiągnąć wielkie efekty. Filozofia Kaizen ma na celu stanowienie inspiracji dla osób pracujących, by wciągnąć je w proces ciągłego doskonalenia. Można to osiągnąć prowadząc regularne warsztaty i cykliczne szkolenia Kaizen. Zamiast zasobów zmarnowanych na przedsięwzięcia wymagające wielkich nakładów materialnych oraz czasowych, filozofia kaizen proponuje przeznaczenie części środków na podnoszenie świadomości wśród pracowników i zachęcanie do wprowadzania małych zmian na lepsze, co więcej takie zadania mogą pochłonąć mniej czasu i pieniędzy niż wielkobudżetowe inwestycje.
Kwintesencja filozofii Kaizen, Co musisz robić
W czasie w którym pracujesz wykorzystaj opracowane już wcześniej standardy oraz postaraj się przeznaczyć czas na ich doskonalenie. Działanie w określonym standardzie zapewni ci powtarzalność, a jeśli coś się powtarza, to można to zmierzyć. Fakt ten sprawia, iż standardy które sobie stworzysz będą kluczowym punktem odniesienia do wprowadzanych udoskonaleń i przede wszystkim będą solidną podstawą do doskonalenia wszystkich procesów pracy.