Śledzenie swoich wydatków domowych jest to niezawodny sposób na wytropienie, na co wydajesz swoje ciężko zarobione pieniądze. Warto prowadzić budżet domowy i w ten sposób kontrolować ile się wydaje na poszczególne rzeczy jak np. paliwo, jedzenie, mieszkanie, uzależnienia i inne zachcianki. Każdy z nas chciałby być bogaty i móc wydawać ile tylko się da, jednak wydawanie wszystkiego, co zarobisz czy życie ponad stan to nie klucz do bogactwa.
Co się dzieje z twoimi pieniędzmi?
Najważniejsze pytanie to – na co wydajemy swoje pieniądze? Zostały przeprowadzone badania, aby określić, na co najwięcej wydają Polacy. Z raportu GUS „Polska w Unii Europejskiej 2019” wynika, że w stosunku do innych krajów Unii większą część naszych domowych budżetów poświęcamy na jedzenie i napoje, używki i odzież, za to oszczędzamy na jedzeniu i nocowaniu poza domem. Jak wyglądają te statystyki w Polsce, a jak w Unii Europejskiej?
Polska:
- 26,2% – użytkowanie i wyposażenie mieszkania;
- 14,6% – transport i łączność;
- 12,9% – inne towary;
- 8,0% – rekreacja i kultura;
- 6,8% – żywność i napoje bezalkoholowe;
- 5,9% – napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe;
- 5,7% – zdrowie;
- 5,3% – odzież i obuwie;
- 3,6% – restauracje i hotele;
- 1,0% – edukacja.

Unia Europejska:
- 29,7% – użytkowanie i wyposażenie mieszkania;
- 15,5% – transport i łączność;
- 12,2% – żywność i napoje bezalkoholowe;
- 11,4% – inne towary i usługi;
- 8,8% – restauracje i hotele;
- 8,5% – rekreacja i kultura;
- 4,9% – odzież i obuwie;
- 4,0% – zdrowie;
- 3,8% – napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe;
- 1,1% – edukacja.
Przeprowadź własne badania!
Oczywiście są to statystyki, nie oznacza to, że każdy będzie miał takie same wydatki czy wydawał tyle samo na konkretne rzeczy, dlatego traktuj to z lekkim przymrużeniem oka. Najlepiej w tym celu przez miesiąc zbierać wszystkie paragony. Są także specjalne aplikacje, które pozwalają na zrobienie zdjęcia i trzymanie wszystkich paragonów z danego miesiąca w jednym miejscu. Na koniec miesiąca poświęć godzinę lub więcej i na komputerze lub na kartce papieru rozpisz dokładnie wszystko, co kupiłaś. Najlepiej podziel to na kategorie takie jak: jedzenie, paliwo, mieszkanie, dodatki do mieszkania, używki, napoje itp. Będziesz mieć jasny obraz, na co wydałaś ile pieniędzy.
Znajdź tańsze alternatywy
Gdy to zrobisz łatwiej będzie ci ustalić, na czym możesz zaoszczędzić, co warto zmienić, aby nie wydawać, aż tyle. Możliwości jest naprawdę sporo. Wiele zależy od tego, na co wydajesz największą kwotę. Z kosztami wynajmu nic nie zrobisz, ale z rachunkami za prąd już tak. Uzależnienie od nikotyny to droga sprawa, możesz albo rzucić papierosy albo przerzucić się na te, które robisz w domu. Wyjdzie to znacznie taniej.
Jeśli dużo wydajesz na jedzenie bo jesz na mieście to zacznij, zamiast tego gotować sobie w domu lub kupować paczki z aplikacji takich jak Too Good To Go lub Foodsi, gdzie restauracje wystawiają produkty, z krótką datą przydatności lub sprzedają dania, które nie sprzedały im się w ciągu dnia. Ceny są bardzo okazyjne. Jeśli na jedzenie wydajesz np. 1500 złotych miesięcznie, ale dochodzą do tego produkty, które kupujesz, a później wyrzucasz, bo nie miałaś na nie pomysłu czy ochoty, zastanów się nad dieta cateringową.

Ustal budżet domowy
Ostatni krok to stworzenie budżetu domowego, tylko w ten sposób będziesz w stanie dokładnie kontrolować swoje przychody, dochody, wydatki itp. Jest to świetny sposób na to, aby zacząć oszczędzać na poważnie i to nawet spore sumy w skali miesiąca. Oczywiście wymaga to nieco pracy, co jest normalne, ale to się naprawdę opłaca. Dokładny proces tworzenia budżetu domowego opisaliśmy w naszym innym artykule, jednak w dużym skrócie polega to na tym, aby wyznaczyć sobie konkretne kwoty, które masz do wydania w danym miesiącu, a później robienie zakupów w taki sposób, aby w tych kwotach się mieścić, zapisywanie tego i robienie podsumowania raz w miesiącu czy raz w tygodniu.