Magazyny energii elektrycznej – jak działają i czym są?

0
81

Stabilność sieci elektroenergetycznej kraju zależy od zrównania bilansu podaży i popytu energii. Rosnąca liczba urządzeń przetwarzających energię odnawialną na prąd sprawia, że coraz więcej podmiotów decyduje się na montaż magazynów energii elektrycznej. Czym one są i jak działają?

Czym jest magazyn energii? Jak działa?

Nowoczesne magazyny energii elektrycznej to zestawy baterii o określonej pojemności, które przechowują energię. Jest ona – po pobraniu z sieci, instalacji lub generatora – magazynowana wewnątrz ogniw elektrochemicznych, a następnie wykorzystywana do różnych celów.

Magazyny energii elektrycznej mogą być wykorzystywane jako:

  • zapas energii, umożliwiający funkcjonowanie newralgicznych systemów bezpieczeństwa w razie zaniku napięcia głównego,
  • źródło energii, niezbędnej do użytkowania urządzeń gospodarstwa domowego w nocy (w przypadku połączenia instalacji z fotowoltaiką),
  • narzędzie do realnego obniżenia kosztów energii, które umożliwia korzystanie z niej w porze nocnej lub w czasie tzw. godzin szczytu.

Magazyny energii – przesłanki praktyczne w kontekście fotowoltaiki

Standardowe instalacje prosumenckie (których liczba stale rośnie) mają istotny wpływ na pracę ogólnokrajowej sieci energetycznej. Fotowoltaika połączona „na stałe” z zewnętrzną infrastrukturą jest co prawda alternatywnym źródłem darmowej (zielonej) energii, ale w przypadku zaniku napięcia w szeroko rozumianej sieci, ona również nie może działać poprawnie, co zmniejsza jej efektywność.

Instalacje o zróżnicowanej pojemności i wydajności

Instalując magazyn energii elektrycznej, można przekierować całą energię na potrzeby własnego gospodarstwa domowego, grupy gospodarstw, a także przedsiębiorstw i obiektów użyteczności publicznej. Taką inwestycję można projektować zarówno w skali mikro, jak i makro. Przykładem rozwiązań dedykowanych dla przedsiębiorstw (ale nie tylko) jest magazyn energii elektrycznej 3S, który doprowadza napięcie do instalacji trójfazowej o łącznej mocy nawet kilkudziesięciu kW.

Szacowanie pojemności magazynu energii

Jak obliczyć optymalną pojemność magazynu? Chcąc to zrobić, należy uwzględnić następujące zmienne:

  • moc wyjściową instalacji fotowoltaicznej,
  • efektywność instalacji (kąt nachylenia, obecność silniczków korygujących położenie itd.),
  • potrzeby odbiorcy, przy czym należy przewidzieć zapas mocy wynoszący minimum 10 – 20%,
  • napięcie wyjściowe instalacji i zastosowanie magazynu energii.

Oszacowaniem pojemności instalacji, a także całym projektem mogą zająć się specjaliści z eltelnetworks.pl Dzięki temu inwestor może mieć pewność, że wszystkie prace zostały wykonane w sposób profesjonalny i z zachowaniem podstawowych wymogów bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here