Jak zmniejszyć rachunki za media
fot.unsplash.com

Rachunki za prąd potrafią być kolosalne jeśli nie użytkujesz prądu czy wodę w sposób rozsądny. Comiesięczna kwota w skali roku potrafi się zsumować do nawet kilku tysięcy, a to zdecydowanie psuje budżet domowy. Zastanawiasz się, jak te rachunki obniżyć? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy! Mamy dla ciebie kilka gotowych rozwiązań, które zdecydowanie ułatwią cały ten proces. Zaciekawiony? No to zaczynajmy! 

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Energia elektryczna to często największy wydatek domowy. Tymczasem wygenerowanie oszczędności w tym obszarze nie jest wcale trudne. Zastanów się co czerpie najwięcej prądu? Jeśli masz ogrzewanie elektryczne to z pewnością to. Poza sezonem grzewczym dużo prądu czerpie światło czy urządzenia takie jak lodówka, pralka czy zmywarka. Jak temu zaradzić?

Przede wszystkim zmień taryfę u dostawcy prądu na tę dzień-noc. Oznacza to, że w nocy, w weekendy i w godzinach szczytu w tygodniu (zazwyczaj 15:00-17:00) masz tańszy prąd. To pozwoli ci na sporą oszczędność, zwłaszcza przy ogrzewaniu elektrycznym.

Urządzenia wymień na te energooszczędne, podobnie z żarówkami, lampkami i innymi formami oświetlenia. Nawet różnice między urządzeniami A i A+++ są bardzo duże. Jeśli masz możliwość, zakup urządzenia, które posiadają tryb czuwania i w tym czasie używają mniej prądu.

Wyrób sobie zdrowe i dobre nawyki. Gaś za sobą światło. Telewizor wyłączaj nie tylko z przycisku, ale także i z prądu. Najlepiej zakupić przedłużacz z wyłącznikiem. Odłączaj od kontaktów zbędne rzeczy, kiedy z nich nie korzystasz. Zacznij ogrzewać mieszkanie głównie w nocy, a w dzień wyłączaj piecyk, jeśli jest dobra temperatura.

Jak zmniejszyć rachunki za media
fot.unsplash.com

Jak obniżyć rachunki za wodę?

Z pewnością nie raz słyszałeś o tym, że jak się myje zęby to woda powinna być zakręcona. To wcale nie głupota. Podobnie jest z braniem prysznica, a leżakowaniem w wannie pełnej wody. Te z pozoru błahostki mogą naprawdę zmienić twoje rachunki za wodę. Bierz szybkie prysznice, zakręcaj wodę przy myciu zębów to dużo da. Co jeszcze możesz zrobić?

Nieco ekstremalne przypadki to używanie wody z prania np. do spłukiwania toalety. Jeśli nie chcesz iść aż tak daleko, mamy dla ciebie inne możliwości. Nie spłukuj w toalecie każdej małej rzeczy jak np. niedopałek z papierosa, waciki czy patyczki do uszu. Wyrzuć to do śmietnika.

Zamiast lać pełne wiadro wody, aby umyć podłogę, nalej mniej lub zaopatrz się w mopa z dozownikiem lub mopa na parę, zużywa znacznie mniej wody. Jeśli jednak nalewasz wodę do wiaderka, przepłukuj ścierkę od mopa w wannie czy pod kranem, a wodę z mycia podłóg wykorzystaj także do mycia okien, ścierania kurzy, mycia luster itp.

Jak obniżyć rachunki za gaz?

Jeśli masz w mieszkaniu gaz i zastanawiasz się jak obniżyć za niego rachunki, zacznij od odpowiedniego gotowania. Czas przyrządzania potrawy skrócisz, używając pokrywek. Nie marnuj gazu. Używaj odpowiednich palników. Nie wstawiaj całego czajnika wody, tylko tyle ile zamierzasz wypić. Dobrze umyj garnki, ponieważ brud ogranicza przewodzenie ciepła.

Jak zmniejszyć rachunki za media
fot.unsplash.com

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Wiele zależy od tego, jakie masz ogrzewanie. Jeśli na prąd to już wiesz o taryfie dzień-noc, jeśli na węgiel czy drewno, niewiele możesz zrobić. Oczywiście szukaj jak najtańszego opału, ale wciąż takiego dobrej jakości. Upewnij się, że masz szczelne okna i unikaj nadmiernego wietrzenia. Zamiast palić do ogromnych temperatury i później otwierać okna, żeby się nieco ochłodzić, pakuj mniej do pieca. Do palenia w kominku możesz wykorzystać stare (ale suche i niepomalowanie) palety czy inne drewniane elementy. To również spora oszczędność.

Te wszystkie czynności to kwestia wyrobienia sobie odpowiednich nawyków, zmiana urządzeń na te energooszczędne czy zakupienia innego rodzaju żarówek. Pamiętaj, że jest to inwestycja, która się zwróci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here