Gdy zaczynasz zakładać własną firmę, tuż po zarejestrowaniu jej w urzędzie powinieneś udać się do jeszcze jednego miejsca, a mianowicie do banku, w którym założysz dla tej firmy oddzielny rachunek. Nie wolno ci przeprowadzać biznesowych transakcji na własnym prywatnym koncie. Nie dość, że w niektórych przypadkach jest to niezgodne z prawem, to jest to też niewygodne, bo jednak życie zawodowe powinno być wyraźnie oddzielone od życia prywatnego. Założenie konta firmowego w banku Bank Pekao to natomiast banalnie prosta w realizacji sprawa. A gdy już to konto założysz i zyskasz do niego stały dostęp, będziesz mógł dużo prościej zajmować się różnymi sprawami wchodzącymi w skład twoich obowiązków, bo np. zlecisz sobie pewne stałe płatności, by zawsze terminowo wypłacać pensje pracownikom albo będziesz mógł dużo szybciej i łatwiej wyliczać zwrot podatku, zabezpieczając się przed popełnieniem pewnych błędów.
Dlaczego nie należy mieszać kont firmowych z osobistymi?
Delikatnie już o tym wspomnieliśmy, ale przy tym temacie akurat warto zatrzymać się nieco dłużej, zwłaszcza jeśli wciąż nie czujesz się w pełni przekonany co do tego, że posiadane już przez ciebie konto osobiste nie może być wykorzystane do celów biznesowych. Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą natomiast, że takich kont w żadnym wypadku nie należy mieszać. Jedyną rzeczą, którą zyskujesz na posiadaniu jednego konta osobistego i biznesowego zarazem, są pieniądze, albowiem nie musisz uiszczać dodatkowych opłat za utrzymanie drugiego konta. Jest to jednak naprawdę nieznaczna korzyść w porównaniu do tego, co tracisz, gdy nie chcesz otworzyć dla firmy oddzielnego rachunku bankowego.
W momencie, gdy za wszystko płacisz jedną kartą, pobierając pieniądze z jednego rachunku, wydatki firmowe zaczynają momentalnie przeplatać się z wydatkami osobistymi. Grunt dosłownie usuwa ci się spod nóg. W takiej sytuacji możesz naprawdę bardzo się starać zarządzać domowymi i firmowymi pieniędzmi, ale i tak nie będzie to do końca możliwe, bo już sporą ilość czasu stracisz na próbie oceny, czy dany wydatek był poczyniony przez firmę, czy może przez ciebie prywatnie. Wyraźnie utrudniona zostanie także twoja współpraca z kontrahentami. Niektóre firmy wręcz nie chcą współpracować z osobami, które nie mogą przekazać im oddzielnego rachunku firmowego, więc jeśli kurczowo trzymasz się jednego konta osobistego, w ten sposób ryzykujesz nienawiązaniem wielu cennych współprac. Ogólnie rzecz biorąc cały czas tracisz, a praktycznie nic nie zyskujesz. Teraz już wiesz, do czego jest ci potrzebne oddzielne konto firmowe, więc najwyższa pora po prostu je założyć, udając się w tym celu do jakiegoś sprawdzonego banku.
Jak założyć konto firmowe w Banku Pekao?
Tak naprawdę to tytułowe pytanie równie dobrze mogłoby brzmieć „jak założyć konto firmowe w dowolnym banku”, albowiem zazwyczaj procedury postępowania przy otwieraniu nowych rachunków są niemalże takie same. A nie ma w tym niczego szczególnie trudnego. Mimo wszystko jeszcze przed złożeniem osobistej wizyty w banku warto po prostu zapoznać się, tak czysto teoretycznie, z mechanizmem otwierania kont firmowych, by jakoś się do tego wszystkiego przygotować. Pewne jest bowiem to, że bank na pewno zapyta cię o niektóre, najważniejsze dla niego kwestie. Przede wszystkim poprosi cię o okazanie wybranych dokumentów, które potwierdzą, że jesteś właścicielem podanej firmy i przysługuje ci prawo do tego, by otworzyć dla niej nowy rachunek bankowy.
Skoro też konta bankowe dla firm można zakładać w różnych bankach, wypadałoby poświęcić pewną ilość czasu na to, by te banki do siebie porównać i na podstawie samodzielnie przeprowadzonego researchu przekonać się, która opcja będzie dla danego biznesu najkorzystniejsza. A niekoniecznie musi to być ten wariant, z jakiego już teraz korzysta twoja konkurencja. Niekoniecznie też musi to być ten typ oferty, jaki został ci polecony przez kolegę, który podobnie jak ty prowadzi swoją działalność gospodarczą i już kiedyś znajdował się w identycznej sytuacji. Zamiast zdawać się na zdanie innych osób, spróbuj dokonać samodzielnej oceny różnych produktów bankowych. Zacznij czytać oferty różnych banków i od razu poddawaj je analizie. Możesz nawet notować sobie na kartce co ważniejsze informacje na ich temat, by później, biorąc to wszystko pod uwagę, podjąć już ostateczną decyzję o wyborze jakiegoś rachunku.
Co dalej?
Musisz jednak wiedzieć, że wśród tych wszystkich produktów oferowanych firmom przez banki nie występują tylko i wyłącznie typowe rachunki bankowe. Jeżeli w tym tekście nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące cię pytania, spróbuj jeszcze odnaleźć je tutaj: https://www.bankier.pl/smart/wizytowka/bank-pekao/konta-firmowe, a tym czasem zmotywuj się do regularnego przeglądania ofert różnorodnych banków. Niektóre instytucje tego rodzaju wręcz skoncentrowały się na tym, by pomagać niekoniecznie klientom indywidualnym, ale bardziej właśnie przedsiębiorcom i należącym do nich działalnościom. Nawet jeśli nie potrzebujesz rachunku bankowego, być może przyda ci się chociażby jakiś kredyt dla firmy.