Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w dwudziestym pierwszym wieku sprawia, że już dziś należy rozwijać u dzieci takie kompetencje oraz kwalifikacje, które mogą okazać się niezbędne dopiero za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Szkoły korzystając z możliwości zakupu nowoczesnego sprzętu zaopatrują się w takie urządzeni, jak drukarki 3D, które pomagają w przygotowaniu się na wyzwania przyszłości.
Kompetencje przyszłości… to znaczy?
Ministerstwo Edukacji i Nauki jest świadome tego, jak może wyglądać rynek pracy w przyszłości. Wyrazem ich zainteresowania tą kwestią są tzw. Laboratoria Przyszłości, czyli program rządowy obejmujący finansowanie szkół w celu zakupu nowoczesnego wyposażenia oraz organizacji dydaktyki nastawionej na eksperymentowanie i poznawanie świata nauki.
Rozwijanie kompetencji przyszłości wśród młodych osób może odbywać się na różne sposoby. Do szczególnie popularnych rozwiązań w ostatnich czasach należą między innymi takie urządzenia jak:
• robot do programowania,
• drukarka 3D.
Te oraz wiele innych typów urządzeń łączy jedno: oferują one zarówno zabawę, jak i dostarczają cennej wiedzy. Jest to o tyle cenne, gdyż nauka jest w oczach wielu młodych podopiecznych kojarzona z zajęciem żmudnym i nieciekawym.
Jednym ze sklepów internetowych, które mają w swojej ofercie najwyższej jakości sprzęt umożliwiający pracę uczniów z drukiem 3D czy rozwijający kompetencje w kierunku robotyki i mechanotroniki, jest platforma Moje Bambino.pl.
Roboty edukacyjne do programowania – na czym polega ich działanie?
Robot edukacyjny Photon to absolutna podstawa, jeśli chodzi o zapoznawanie dzieci z nowoczesnymi technologiami. Urządzenie to można zaprogramować do interaktywnej nauki. Oczywiście, robot Photon Edu dostępny jest z pakietem scenariuszy lekcyjnych, dzięki którym nauczyciel będzie mógł przeprowadzić ciekawe, angażujące zajęcia informatyczne zgodnie z podstawą programową. Odpowiednio wykorzystany, może posłużyć również do nauki programowania na różnym poziomie wiekowym: Javascript, MakeCode czy Scratch. Możliwe jest także organizowanie z jego użyciem zajęć z matematyki czy geografii.
Robot edukacyjny jest dostępny w różnych wariantach, w tym na przykład w zestawie Photon pakiet rozszerzony.
Drukarki 3D, czyli sposób na nowoczesną naukę?
Innym z urządzeń, które może zostać zakupione przez szkołę w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości, jest drukarka 3D. Pozwala ona na wydrukowanie różnego rodzaju przedmiotów, od najprostszych (litery, cyfry) do bardziej skomplikowanych, czyli:
• brył geometrycznych (sześciany, walce, kule),
• elementów makiet,
• modeli.
Do najpopularniejszych drukarek należą takie modele jak SkriLab oraz Sygnis. Urządzenia te w pakietach dla szkół są – podobnie jak robot edukacyjny – wyposażone w scenariusze lekcyjne pozwalające między innymi na poznanie następujących zagadnień: grafika trójwymiarowa czy geometria przestrzenna.
Rozwój kompetencji przyszłości wśród uczniów
Warto przy tym wspomnieć, że – zgodnie z obecnymi wytycznymi – rozwijanie kompetencji przyszłości u uczniów jest obowiązkowe. Co więcej, prawo przewiduje także okres, w którym należy zakupić odpowiedni sprzęt.
Szkoły podstawowe ze środków, które otrzymały w ramach program Laboratoria Przyszłości powinny zakupić sprzęt, który znajduje się w katalogu wyposażenia na stronach MEiN-u. Ma on wspierać dzieci i młodzież w zdobywaniu kompetencji przyszłości. Ponadto, takie urządzenia jak drukarki 3D, mikrokontrolety czy sprzęt audio video powinny znajdować się w każdej szkole nie później niż we wrześniu 2022.
To właśnie dlatego szkoły już teraz wnikliwie analizują oferty w zakresie robotów do programowania itd., aby móc dokonać wyboru zgodnego zarówno z wytycznymi ministerstwa, jak i pozwalającego na efektywną edukację uczniów.