najem krótkoterminowy czy długoterminowy
fot.unsplash.com

Chcesz zacząć inwestować w nieruchomości? Wynajem to świetny sposób na zarobek jednak wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje wynajmu: wynajem długoterminowy i wynajem krótkoterminowy. Który się bardziej opłaca? Czym one się różnią od siebie? Na który się zdecydować?

Czym jest najem długoterminowy?

Najem długoterminowy to najpopularniejsza forma wynajmu mieszkania. Jest to standardowa umowa, zazwyczaj podpisywana z lokatorem czy lokatorami na okres jednego roku z jednomiesięcznym wypowiedzeniem. Idealny scenariusz to ten, w którym lokatorzy są idealni, bezproblemowi i chcą mieszkać nawet kilka dobrych lat na mieszkaniu, a ty jako właściciel masz święty sposób z szukaniem osoby do wynajęcia mieszkania, wystawianiem ogłoszeń, podpisywaniem co chwilę kolejnej umowy itp.

Czym jest najem krótkoterminowy?

Najem krótkoterminowy był, i nadal jest, najpopularniejszy w miejscach typowo turystycznych. Mowa tutaj o górach czy nad morzem. To właśnie tam najczęściej udajemy się na kilka dni relaksu, uciekamy od miasta, pracy czy nadmiernych obowiązków. Oczywiście wtedy nie podpisujemy umowy najmu na cały rok, tylko szukamy czegoś na krótszy, określony czas. Możliwości mamy dwie: hotel/hostel lub właśnie najem krótkoterminowy.

Coraz więcej osób zamiast hotelu czy hostelu wybiera właśnie mieszkania na najem krótkoterminowy. Dlaczego? Większy komfort. Z hotelami czy hostelami bywa różnie. Czasem za posiadanie w pokoju aneksu kuchennego musimy sporo dopłacić, a często jest też tak, że niezależnie od tego ile zapłacimy, w pokoju mamy tylko miejsce do spania, schowania ubrań i łazienkę. Najem krótkoterminowy kawalerki, mieszkania dwupokojowego czy nawet dużego apartamentu to większy komfort, większa prywatność i czasem także i znacznie lepsza cena.

najem krótkoterminowy czy długoterminowy
fot.unsplash.com

Ile kosztuje wynajem długoterminowy a ile wynajem krótkoterminowy z punktu widzenia lokatora?

Aby porównać ceny dla lokatora przy najmie krótkoterminowym a przy najmie długoterminowym posłużyliśmy się portalem OLX. Wyszukaliśmy oferty z miasta Katowice. Oto co znaleźliśmy:

Najem krótkoterminowy w Katowicach

Wynajem krótkoterminowy – na doby, godziny, tydzień, miesiąc. Apartamentowiec. Lokalizacja: obok rynku w Katowicach, więc ścisłe centrum. Powierzchnia? 70 metrów kwadratowych. Kawalerka. Salon połączony z sypialnią, do tego w pełni wyposażona kuchnia oraz klimatyczna łazienka wanną oraz prysznicem. Standard? Duże komfortowe łóżko, stolik, aby zjeść śniadanie, obiad czy kolacje. Kanapa, która wprost prosi się, aby na niej usiąść i oddać się chwili relaksu. Łazienka przepiękna. Całość urządzona ze smakiem i wyczuciem. Bardzo wysoki. Koszty?

  • 1-6h 190 złotych – 1-2 osoby,
  • 1 doba 240 złotych – 1-2 osoby,
  • 1 doba 390 złotych – 3-4 osoby,
  • 1 tydzień 1.390 złotych (przy maksymalnie 2 osobach),
  • 1 miesiąc 3.800 złotych (przy maksymalnie 2 osobach, 3-4 osoby negocjacja ceny),
  • piątki oraz soboty 450 złotych.

Najem długoterminowy w Katowicach

Apartament w kameralnym, strzeżonym budynku. Mieszkanie o powierzchni około 70 metrów kwadratowych. W porównaniu do wcześniejszego ogłoszenia jesto mieszkanie 3 pokojowe, a nie kawalerka. Mieszkanie w wysokim standardzie, częściowo umeblowane. Salon wraz z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka, osobno miejsce na pralkę.

Cena wynajmu? 3900 złotych plus dodatkowo opłaty administracyjne oraz media (ok. 1000 złotych).

Porównaliśmy do siebie mieszkania o podobnym, wysokim standardzie, jednak w przypadku najmu długoterminowego, spokojnie znajdziesz kawalerkę lub mieszkanie dwupokojowe, w ZNACZNIE niższej cenie, które np. będzie wymagało odmalowania ścian czy dodania dekoracji i innych dodatków do domu, które upiększą dane wnętrze.

najem krótkoterminowy czy długoterminowy
fot.unsplash.com

Co się bardziej opłaca dla właściciela – najem krótkoterminowy czy najem długoterminowy?

Najem krótkoterminowy ma sens, jeśli masz mieszkanie czy dom, o wysokim standardzie w bardzo popularnej lokalizacji, najlepiej takiej, do której ludzie udają się turystycznie albo przez cały rok, albo w sezonie jest na tyle chętnych, że resztę czasu może mieszkanie stać puste, a ty wciąż wyjdziesz na plus. W małych miejscowościach czy na wsi, mieszkanie na wynajem krótkoterminowy nie ma sensu, zwłaszcza jeśli taniej wychodzi hotel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here