Jak się efektywnie uczyć
fot.unsplash.com

Skuteczna nauka pomoże ci nie tylko w zdaniu matury czy ukończeniu studiów, ale także i zdobyciu odpowiedniego dla ciebie zawodu. Właśnie z tego powodu przygotowaliśmy dla ciebie kilka trików, jak uczyć się szybko, sprawnie i przede wszystkim efektownie. Zasada trzech Z, czyli zakuj, zdaj i zapomnij, się tutaj nie przyda. 

Często w naszym życiu pojawia się sytuacja w której jednocześnie pracujemy i się uczymy. Powodów może być wiele – opłacenie akademika i wyżywienie się na studiach. Praca na pełen etat i studia weekendowe czy praca na pełen etat i liceum dla dorosłych. W takich sytuacjach efektywna nauka to klucz do sukcesu, a także i sposób na pogodzenie tego wszystkiego ze sobą.

Dlaczego uczysz się nieefektywnie?

Warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego nie uczysz się efektownie? Powodów może być wiele. Często uczymy się z laptopem, telewizorem czy telefonem w tle i zamiast skupić się na nauce, to co chwilę zerkamy co dzieje się w odcinku tego paradokumentu, mimo że zazwyczaj nigdy go nie oglądamy. Aby się nie uczyć, potrafimy zrobić wiele. Sprzątanie, gotowanie czy nawet malowanie pokoju na inny kolor. Możliwości jest naprawdę sporo, jednak czas z tym skończyć.

Jak się efektywnie uczyć
fot.unsplash.com

Kolejny powód nieefektywnej nauki może być nauka na ostatnią chwilę. Robienie czegoś, kiedy termin goni nas i łapie nas już za kostki nigdy nie jest efektywne i często kończy się w sposób tragiczny. Dlatego nie warto nic odkładać, jeśli masz coś do zrobienia, zacznij to robić wcześniej i nie zwlekaj to naprawdę nie przyniesie ci niczego dobrego. Zamiast tego rozplanuj sobie wszystko np. w notesie czy w kalendarzu i każdego dnia odhaczaj czego się już nauczyłeś. Takie „odhaczanie” może być bardzo satysfakcjonujące i przynieść ci dużo radości.

Rozłóż sobie materiał na kilka części

Uwielbiamy mówić innym jak wiele mamy do zrobienia czy jak wiele nauki mamy. Daje nam to dziwną satysfakcję jednak często kończy się tak, że tylko mówimy ile musimy zrobić a w rezultacie tego nie robimy. Jak temu zaradzić? Rozłóż to na kilka mniejszych części. Badania wykazały, że łatwiej nam się uczyć w „etapach”. Zamiast jednego dużego pliku PDF zrób sobie kilka mniejszych i ucz się najpierw jednego, potem drugiego, a potem trzeciego. Pamiętaj, aby powtarzać sobie te poprzednie, jak już przejdziesz dalej.

Nie ucz się na łóżku

Najgorsze co możesz sobie zrobić to ciągła nauka w tym samym miejscu. Zamiast leżeć na łóżku, usiądź przy biurku, idź do salonu na kanapę czy do kuchni. Jeśli masz dość uczenia się w twoim domu, idź do kawiarni i spróbuj tam. Pójdź na spacer. Przy fajnej pogodzie, możesz rozłożyć się na kocyku nad jeziorem, wciąć sobie mrożoną kawę. Zmiana otoczenia może poprawić efektywność twojej nauki o nawet 50%!

Przygotuj prezentację, czyli jak zostać nauczycielem w jednym prostym kroku

Świetny sposób na naukę to wygłaszanie przemówienia, opracowanie prezentacji czy po prostu monolog. Posadź swojego psa, kota czy pluszaka na kanapie. Wydrukuj potrzebne materiały, stań na środku pokoju i zabaw się w nauczyciela. Możesz do tego także wykorzystać współlokatora czy drugą połówkę. Tłumacz wszystko tak, jakbyś faktycznie miał przed sobą grupę uczniów czy studentów. Nie bój się zerkać co jakiś czas na kartkę. Z czasem jednak okaże się to kompletnie niepotrzebne.

Jak się efektywnie uczyć
fot.unsplash.com

Zrób sobie własny test

Czytanie w kółko tego samego PDFa potrafi być męczące. Właśnie dlatego dobrą metodą na naukę jest przygotowanie sobie własnego testu, a raczej kilka rodzai tych testów. Sam go stwórz np. w notesie czy w Wordzie i później odpowiadaj na pytania. Możesz także wyszukać gotowe testy z danego działu czy tematu w sieci. Często w podręcznikach istnieje taka opcja i nauczyciele również z niej korzystają. W ten sposób nie będziesz tylko w nieskończoność czytał jednej rzeczy. W końcu nawet najlepsza książka, czytana milion razy, może nam się znudzić, prawda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here